2024. november 22. - Cecília

Kóka: függesszék fel a nyelvtörvényt

Fel kell függeszteni a szlovák nyelvtörvény alkalmazását, amíg nem zárulnak le a nemzetközi jogviták az ügyben - közölte Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője az MTI-vel vasárnap.
2009. augusztus 10. hétfő 06:23 - HírExtra
"A törvény szeptember előtti visszavonatására most már elhanyagolható az esély. Azt azonban közös erőfeszítéssel el kell érnünk, hogy ameddig a nemzetközi fórumokon tart a jogvita, a törvény végrehajtását függesszék fel, és ne büntethessék euró-ezrekkel azokat, akik +törvénytelenül+ magyarul beszélnek Szlovákiában" - írta Kóka János az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Az SZDSZ frakcióvezetője kiemelte, hogy a tanácskozás kezdeményezőjeként részt vesz az augusztus 19-i "nyelvbékítő" konferencián. Egyúttal arra kéri a többi parlamenti párt frakcióvezetőjét, hogy részvételükkel erősítsék az ügy iránti közös elkötelezettségüket - tette hozzá.

"A tudomány és a civil társadalom képviselőin a sor, hogy +a józan ész nevében+ bizonyítsák, hogy egy demokratikus társadalomban a nyelvi kirekesztés nem csak politikai és jogi szempontból védhetetlen" - hangsúlyozta a frakcióvezető.
Kóka János szerint a szlovák nyelvtörvény az anyanyelv használatának egyetemes jogát kérdőjelezi meg. A bevethető "diplomáciai arzenál" véges, a politikai fegyver pedig gyakran többet árt, mint amennyit használ - fűzte hozzá.

Pálinkás József, az MTA elnöke az MTI-nek a tanácskozás kapcsán elmondta: az augusztus 19-ei konferencián - amelyre meghívják a parlamenti pártok frakcióvezetőit, a házelnököt, a külügyi bizottság elnökét és azokat a képviselőket, akik bizottsági tagságuk okán foglalkoznak a nyelvhasználati kérdésekkel - bemutatják, hogy a környező országokban miként szabályozzák a nyelvhasználatot, különös tekintettel a kisebbségi nyelvekre.

A szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény egyebek mellett arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben pedig csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él.
Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, azt akár ötezer eurós pénzbírsággal büntethetik.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását