Tovább gyűrűzik a BKV-botrány
A BKV Zrt. igazgatóságához és felügyelőbizottságához (fb) hasonlóan a tulajdonos fővárosi önkormányzat képviselői sem kaptak korábban tájékoztatást arról a könyvvizsgálói levélről, amely különböző problémákra hívta fel a figyelmet.
2009. augusztus 12. szerda 22:13 - HírExtra
Székely Gábor (SZDSZ) fb-elnök, Andó Sándor (MSZP) és Bagdy Gábor (KDNP) egyaránt meglepőnek tartja azt, hogy csak az fb jövő heti ülésére összeállított előterjesztés-csomagból értesültek a könyvvizsgálói észrevételekről.
A Deloitte Könyvvizsgáló Kft. a május 8-án kelt észrevételében egyebek közt felhívta a figyelmet arra, hogy a tanácsadói szerződések kapcsán fennáll a kockázata annak, hogy a cég olyan ráfordításokat számolt el, amelyek nem a vállalkozás érdekében merültek fel. Észrevételezték, hogy a BKV olyan személynek is végkielégítést fizetett tavaly, aki továbbra is aktív dolgozója a társaságnak. Szerintük valós a veszélye annak, hogy a végkielégítéseket nem a jogszabályoknak megfelelőn fizetik, illetve nem működik megfelelőn a belső kontroll. Jelezték azt is, hogy a BKV leányvállalatai egyszer sem folytattak le közbeszerzési eljárást, noha az együttes összeg alapján szükség lett volna erre.
A könyvvizsgálók észrevételei május 8-a óta nem kerültek a cég igazgatósága és felügyelőbizottsága elé, és nem ismerték meg azt a fővárosi képviselők sem, akik május 26-án elfogadták a BKV múlt évi mérlegbeszámolóját, amit Kocsis István vezérigazgató nyújtott be.
Az fb elé tárt összeállítás tartalmazza a BKV-vezetésnek azt a könyvvizsgálóhoz írt teljességi nyilatkozatát is, amelyben egyebek közt leszögezik, hogy szerintük a társaság jogszerűen fizetett ki 2008-ban csaknem 37 millió forint végkielégítést az idén is tovább foglalkoztatott személyzeti igazgatónak. Ezt a teljességi nyilatkozatot - amelyet a könyvvizsgálónak a múlt év végi mérlegéről készített észrevételére írt a cégvezetés - február 20-án Kocsis István vezérigazgató mellett vezető társai is aláírták.
Az fb-hez benyújtott vaskos iratanyagból kiderült az is, hogy a volt személyzeti vezető a belső ellenőrök megállapítása szerint, pozíciójával visszaélve, etikátlanul és szabálytalanul egyedül intézkedett - különböző jogcímeken - 86 millió forintnyi végkielégítésének kifizetéséről. A belső ellenőrök megállapították azt is, hogy a végkielégítés átutalásakor a személyzeti vezető már nyugdíjat kapott.
Forrás: MTI