2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Fekete, mérgező víz folyik a csapból - de azért iható

Bánkúton a víz minősége több éve erősen kifogásolható, de csak a hetekben érkezett el arra a pontra, amikor látványosan mérgező is lett. A problémát elviekben orvosolták, a gyakorlat azonban ismét mást mutat.
2009. augusztus 14. péntek 08:19 - Pásztor Balázs
Életkép

Mit tennének Budapesten, vagy bármelyik nagyobb városban a emberek, ha fekete víz folyna a csapból? Természetesen a lakos azonnal hívná a vízműveket, hogy mégis mi franc történt a vízzel vagy a vezetékkel, és hogy mikor engedhet már magának fürdővizet. Egyes falvakban - például Bánkúton - ez természetes, és váll-vonva felhajtják a bizonytalan kinézetű lét - elvégre más nem nagyon van. Ennek oka elviekben az, hogy igen keveset használják a lakosok az ivóvize,t emiatt a csövekben bepállik a víz és a magas mangántartalomtól néha fekete.

Hőgye István, a bánkúti Ivóvízellátó és Település-üzemeltető Kft. vezetője szerint ez a 22-es csapdája - elvégre addig nem lesz tartósan tisztább, míg nem használják sokat, de addig nem fogják sokat használni, amíg nem tartósan tiszta. Csak úgy folyatni pedig anyagi helyzetük miatt nem tehetik meg, elvégre a 411 lelkes faluban sok a kisnyugdíjas és a munkanélküli. A lakosok és Grószné Zsóri Irén, bánkúti részönkormányzati képviselő sokat harcoltak már a település vízügyi gondjai ellen, de az önkormányzatnál még a törvényben foglaltaknak sem nagyon hajlandóak eleget tenni. Ám egy mostani botrány miatt minden megváltozhat.

Mérgezés

Élettani hatások
A nitritek akut mérgezést is okozhatnak. A folyamatot methemoglobinémiának nevezi a szakirodalom, amelynek következtében a szervezetben oxigénhiány jön létre. Tünetei: aluszékonyság, bágyadtság, koncentrációs zavarok, szellemi és fizikai teljesítőképesség-csökkenés. A nitritmérgezés felnőtteknél nagyon ritka, ám a három hónapnál fiatalabb csecsemők fokozottan veszélyeztettek, náluk akár halálhoz is vezethet. A nitrit jelenlétével kapcsolatos másik probléma a rákkeltő nitrózaminok keletkezése, amelyek rákos elváltozásokat okoznak, főleg a gyomorban, a májban és a tüdőben. (lehetmas.hu)
A vezetékrendszerben valami az eddigieknél is jobban elromolhatott, ugyanis júliusban elég extrém dolgok kezdtek el történni: függetlenül attól, hogy a víz épp fekete volt-e vagy látszólag tiszta, mérgezési tüneteket produkált. Először a várandós kismamák, és az egy évnél fiatalabb gyermeket nevelők kaptak levelet az Ivóvízellátó és Település-üzemeltető Kft.-tól, hogy ne igyanak csapvizet, küldenek nekik helyette ásványvizet - majd érkeztek sora a lakossági panaszok.

Poliak Mihályné tömeges halpusztulásról mesélt: „Korábban mindig a fúrt kútból töltöttük fel a kis tavat, a múltkoriban a vezetékes hálózatról. Reggelre a 19 aranyhalunk és az algaölőnk is elpusztult.” Azt is hozzá tette, hogy kétéves gyermekük immunrendszere igen gyenge, folyamatos antibiotikum-kezelésre van szüksége és a víz rongálja a bojlereket, meg mosásra sem alkalmas. Farkas Tihamérné pedig egészségügyi gondokra panaszkodott: „Képtelen vagyok meginni, akkor is, ha éppen tiszta. Hasmenésem lesz tőle.”

Mint kiderült, a Békés megyei ÁNTSZ július 31-ei vizsgálata nyomán a bánkúti ivóvízben lévő nitrit a megengedett értéket 74 százalékkal lépi túl (ennek hatásairól lásd keretes írásunkat). Így augusztus negyedikén a vállalat betiltotta a vízivást, augusztus ötödikén az ÁNTSZ 90 százalékos klórral átmosta a csöveket, és az analizált adatokat elnézve tizedikén feloldották a tilalmat (addig a lakosok napi 3 liter vizet kaptak fejenként, ami a nyári hőségben közel sem volt mindenre elegendő). A víz viszont sokak szerint most sem lett jobb.

Az eset viszont újabb frontot nyitott az amúgy is dúló vízháborúban: az önkormányzat a vízhálózat dokumentációját eddig nem volt hajlandó kiadni, és a botrány kirobbanása után is csak négy hónapot tett elérhetővé a kért 12 hónap helyett - és az ivási tilalmat feloldó eredményt sem nézhették meg a lakosok.

Szól a pletyka arról is, hogy a az önkormányzat felújította a csöveket - ezekről állítólag papírjai is vannak -, noha ezeket Grószné nem találta, és a lakosok sem emlékeznek arra, hogy valaha is feltúrták volna a földet a csöveknél. A képviselő biztos ami biztos alapon felásta az egyik csövet, és megmutatta a polgármesternek, hogy azok nem lettek kicserélve 1983 óta.

A lakosok egy része a viszonylag magas, majdnem tíz százalékos (30 fő) rákbetegségi arányt is a víznek tulajdonítja. A komplett vízhálózat-átalakításról már sok szó esett, de csak kevés tett született. Bár Bánkút 2002-ben belépett ugyan a Dél-Alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Programba (DARIP) de hét év alatt nem sikerült elkészíteni azt a tervet, amivel uniós forrásra pályázhattak volna.

„Tavaly mi elkészíttettük az engedélyes tervet egy új ivóvízrendszer építésére, amivel Medgyesegyházáról vittük volna ki a vizet Bánkútra. A 22 milliós pályázatunkat forráshiány miatt elutasították. Hallani, hogy néha fölösleges dolgokra is adnak pénzt, de 400 ember vízellátása úgy látszik nem számít” - jegyzi meg Hőgye.
Forrás: HírExtra/Békés Megyei Hírlap

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását