Minőségi oktatási program
Elsősorban minőségi oktatási programokat támogat a határon túli magyarság kezdeményezéseinek segítésére tavaly létrehozott Szórványtanács. A testület az első félévben 350 millió forintot osztott szét, a további tervek között szerepel egy emlékhely létrehozása is az 1988-ban elpusztított erdélyi Bözödújfalunál - közölte a kormányzat nemzetpolitikáért felelős vezetője szerdán az MTI-vel.
2009. augusztus 19. szerda 16:41 - HírExtra
Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára a Szórványtanács harmadik, budapesti ülését követően elmondta, áttekintették az eddigi programokat és az új projektjavaslatokat. Ezek alapvetően oktatási programok - tette hozzá -, amelyeken belül jelentős részt képviselnek a csángómagyar-projektek.
Az ülésen szóba került egyebek mellett a csíkszeredai csángó kollégium működtetése, a magyar házak számának növelése és egy kulturális és oktatási központ létrehozása a romániai Bákóban, a régió székhelyén.
Elmondta, felvetődött, hogy a "normál oktatás" mellett a napközi otthonos oktatásra, az iskolán túli nevelésre és a szakképzésre is fordítsanak figyelmet.
A szakállamtitkár jelezte, a támogatási körbe bekerült a nyugati szórvány is; itt olyan projekthez adnak résztámogatásokat, amelyhez már szereztek ugyan forrást, ám azt valamiért nem tudják befejezni.
Gémesi Ferenc azt hangoztatta: a szórványosodás lassítását olyan oktatási projektekkel akarják segíteni, amelyek vonzóvá teszik a szülők számára, hogy magyarul taníttassák a gyerekeket.
Arra mutatott rá: nem egyszerűen csak magyar iskolákat kell létrehozni és azokat fenntartani, hanem olyan minőségi intézményekre van szükség, amelyek versenytársai lehetnek a többségi nyelvű oktatási intézményeknek.
Megjegyezte: pusztán az identitástudat alapján nem biztos, hogy a szülők beíratják a gyerekeket a magyar iskolákba, ha egy másik intézmény "nagyságrendekkel" jobb.
Közölte, a tanács egy "szimbolikus" projektet is a kormányzat figyelmébe ajánlott. E szerint támogatást kívánnak adni a 21 évvel korábban elpusztított erdélyi falu, Bözödújfalu emléke ápolásához.
Egy épület megvásárlásával segítenék a helyi önkormányzatot abban, hogy ott múzeumot rendezzenek be. A házban bemutatnák, "milyen következményekkel járt egy olyan erőszakos politika, amit Ceaucescu (egykori román államfő) politikája jelentett, és hogyan is alakult a magyarság helyzete akkor és azóta".
Az 1988-ban Maros megyében egy tározó építésekor vízzel elárasztott falu a romániai falurombolás jelképévé vált; alig egy tucat ház menekült meg az elöntéstől. A falu emlékét márványtábla őrzi, amelyen az egykori lakosok nevei állnak.
A Szórványtanácsot a kormány hívta életre, a Miniszterelnöki Hivatal mellett működő testület tavaly október 13-án tartotta alakuló ülését, a tanácsban többségében a határon túli magyar szervezetek képviseltetik magukat. A tanács feladata, hogy konzultatív testületként a szórványosodási folyamatok lassításáért javaslatokat dolgozzon ki.
Forrás: MTI
Megmondom én! Ha minőségi pedagógusok tanítanak minőségi tanulókat...