Újra "Gárdegőzben" izzik a levegő?
Egyesülési joggal való visszaélés miatt nyomozást rendelt el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság a magát az újjáalakult Magyar Gárda mozgalom megbízott megyei kapitányának nevező férfi ellen - közölte honlapján a rendőrség.
2009. augusztus 20. csütörtök 13:33 - HírExtra
Fülöp Gergely szóvivő a vasárnapi eset részleteiről további tájékoztatást nem kívánt adni csütörtökön az MTI-nek, mondván, hogy a kihallgatás még nem történt meg.
A police.hu oldalon az áll, hogy az újjáalakult mozgalom megbízott kapitánya vasárnap bejelentést tett a rendőrségen, miszerint Szamosangyalos községben három embert megfenyegettek, mert be akartak lépni mozgalmukba.
A férfi azt közölte, aznap "több gárdatag fog szolidaritásból megjelenni" az egyik megfenyegetett ember lakásán.
A rendőrök a település határában igazoltatták az érkezőket, majd az esetleges atrocitások elkerüléséért a magánlakásig kísérték őket.
Mivel felmerült, hogy a bejelentő a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében vesz részt, a megyei főkapitányság egyesülési joggal visszaélés vétség gyanújával nyomozást rendelt el.
Az eredeti bejelentés, a fenyegetések ügyében pedig a mátészalkai rendőrkapitányság zaklatás miatt nyomoz.
A megyei kapitányság a honlapon ismertette a nyomozások alapjául szolgáló jogszabályi hátteret is. A büntető törvénykönyvet idézve azt írják, az egyesülési joggal visszaélésnek minősül, ha valaki "a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében vesz részt".
Egy 1999. évi kormányrendeletre is utalnak, amely szerint "aki a bíróság által társadalmi szervezet feloszlatásáról hozott döntésében jogellenesnek nyilvánított tevékenységet végez, százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható".
A Fővárosi Ítélőtábla július 2-án oszlatta fel a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet. A Magyar Gárda mozgalom az egyesület szerves része, a döntés az egyesület felszámolásával szükségképpen a mozgalomra is kiterjed, annak a szervezeti kereteit szünteti meg - szólt a bírói érvelés.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom ezt követően, július 11-én nagygyűlést tartott a budapesti Szabadság téren, ahol közfelkiáltással újjáalakult a Magyar Gárda mozgalom. A demonstrációt követően a rendőrség nyomozást rendelt el izgatás és egyesülési joggal való visszaélés vétségének megalapozott gyanúja miatt.
Forrás: MTI
"174/C. § (1) Aki mást egyesülési vagy gyülekezési jogának gyakorlásában, valamint választási gyűlésen való részvételében erőszakkal vagy fenyegetéssel jogtalanul akadályoz, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
Innentől kezdve: Ha akár 20 ember akár betiltott szervezet egyenruhájában PASSZÍVAN megjelenik egy rendezvényen, kimeríti ez a TÉNYÁLLÁST? Valamire való jogállamban aligha. Kivéve, ha Abszurdisztánról lenne szó.