2024. november 22. - Cecília

Mi áll a debreceni focicsoda mögött?

Mivel magyarázható a Debrecen labdarúgócsapatának remek nemzetközi szereplése? Mi a szerepe a sikerben Szima Gábornak és mi Kósa Lajosnak? És hogy jön mindehhez a politika? A HírExtra megfejtette a debreceni csodát!
2009. augusztus 25. kedd 08:09 - Gedei Szilárd
Nem várt sikerről, mi több csodáról beszél a honi és a nemzetközi sportsajtó a Debreceni VSC Bajnokok Ligája menetelését illetően, pedig a jó eredményekre is van magyarázat: maga a klub. Ha tehát meg akarjuk érteni, hogy mit keres egy alföldi kiscsapat a kontinens sztárcsapatai játszótereként működő első számú európai kupasorozat kapujában, abban a folyamatban kell keresnünk a választ, mely végigkísérte a debreceni csapat elmúlt évtizedeit, s mely példaként szolgálhat a többi hazai egyesület számára is.

Kilencszázkettőben kezdődött


Debreceni Vasutas Sport Club
Alapítás ideje: 1902
Hivatalos színe: piros-fehér
A csapatot működtető társaság: DVSC Futball Szervező Zrt.
Élvonalbeli szezonok: 32
Magyar bajnoki cím: négyszer (2005, 2006, 2007, 2009)
Magyar bajnoki ezüstérem: egyszer (2008)
Magyar bajnoki bronzérem: háromszor (1995, 2003, 2004)
Magyar Kupa-győzelem: háromszor (1999, 2001, 2008)
Magyar Kupa-döntő: kétszer (2003, 2007)
Magyar Szuperkupa-győzelem: négyszer (2005, 2006, 2007, 2009)
Nem, nem arra gondolunk, hogy mennyire fontos pillanat is volt az, amikor 1902. március 12-én délután először alakítottak Debrecenben futballklubot, bár kétségtelenül a fontosabb események közé tartozik a város életében. Sokkal inkább arra, hogy annyi névváltoztatás és kálvária után a kilencvenes években elhagyva minden addigi „Munkás”, „Egyetértés”, illetve „Törekvés” előnevet (közkedvelt becenevét, a Loki elnevezést például onnan kapta a klub, hogy egy darabig Debreceni Lokomotív néven is futott a csapat) megállapodott a Debreceni Vasutas Sport Club – mégpedig az első osztályban! A feljutás nagy éve az 1993-as volt, a helyi szinten legendaként ismert Garamvölgyi Lajos irányítása mellett, később szintén a neves szakemberrel sikerült bajnoki bronzérmet (1995) és magyar kupa elsőséget (1999) is szereznie az együttesnek. Majd jöttek a mesés kétezres évek, s a klub majdani sikereinek megalapozó tulajdonosváltás: 2001-ben a befolyásos üzletember, Szima Gábor vált a klub többségi tulajdonosává.

Dénes Ferenc sportközgazdász szerint azonban az új tulajdonosok érkezésével és az önkormányzat intenzívebb szerepvállalásával sem kell feltétlenül debreceni csodáról beszélnünk. Mindössze arról van szó, hogy a Szima Gábor által irányított klub és a Kósa Lajos által irányított városvezetés kialakított egy gyümölcsöző, és egyre inkább fejlődő szimbiózist: „A debreceni klubvezetők sem csinálnak gyökeresen mást, mint ami a teljesen reális, az viszont vitathatatlan, hogy a hajdúsági csapatnál folyik az egyik legtisztességesebb munka – nem csak szakmai, hanem morális értelemben is”.

Mintha csak egy a magyar focitól megcsömörlött szurkolót hallanánk, aki bármilyen aprócska pozitív irányú változásnak is örül – Dénes Ferenc nincs is egyedül véleményével. A klub többségi tulajdonosát egyébként is a már-már a szentekre hajazó rajongás veszi körül Debrecenben, sokan azt hiszik, hogy a negyvenkilenc éves Szima Gábor puszta rajongásból ölt bele az évek során temérdek pénzt a csapatba (három éve 400, tavaly 600 körüli, idén még több millió forint a klub éves költségvetése), holott az igazság sokkal prózaibb ennél. A sikeres üzletember lényegében elsőként Magyarországon rájött arra, hogyan lehet összeomlások, csődök és tulajdonosváltási komédiák nélkül gazdaságilag is működőképes, távlatokban gondolkodó klubot üzemeltetni.

Kétezeregy: a második kezdet

Szima híres lokálpatriotizmusa
„Egyetlenegy klubtulajdonossal sem cserélnék, sehol máshol egyetlen városban sem vállalnám fel egyetlen klub vezetését sem. A DVSC nekem szívügyem, és még elméletben sem tartom elképzelhetőnek, hogy más csapatért dolgozzak”. (Szima Gábor, a DVSC többségi tulajdonosa)
Ami a legfontosabb: nagyon sok türelem kell hozzá. Meg persze az sem árt, ha a város vezetése felsorakozik a klub mögé – a debreceni önkormányzat ezt lényegében 1999-ben tette meg, amikor is létrehozta a klubot üzemeltető DVSC Futball Szervező Részvénytársaságot (azóta már DVSC Futball Szervező Zrt.) – ez persze csak a kezdet volt. Debrecenben azóta nem hallani a csapat és a városvezetés közötti anyagi vitákról, mióta Szima Gábor 2001-ben megszerezve a klub többségi tulajdonhányadát beszállt a futballüzletbe, s ésszerű, mindkét fél számára előnyös kapcsolatot épített ki a város 1998-óta hatalmon lévő jobboldali vezetésével.

A Debrecennél folyó munka tehát elméletileg a legjobb példa lehetne a többi magyar klub számára, csakhogy az önkormányzat tulajdonrésze megkérdőjelezi a hajdúsági modell tökéletességét – Dénes Ferenc sportközgazdász például olyan Lokit is el tudna képzelni, mely független a fideszes Kósa Lajos polgármester vezette várostól (Debrecen városa 25 százalékos tulajdonhányaddal rendelkezik a klubban).

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Sport témában
Kijutunk-e a labdarugó világbajnokságra?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását