Görög-török békét szeretne Rasmussen
Görögországba és Törökországba utazik Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, hogy rábírja Athént és Ankarát nézeteltéréseik elsimítására, mert azok nehezítik a NATO-EU kapcsolatok olajozottabbá tételét.
2009. augusztus 26. szerda 17:38 - HírExtra
Az észak-atlanti szervezetnek mindkét ország tagja, az EU-nak azonban csak a görögök. Ankara úgy látja, hogy Athén igyekszik akadályozni az unióhoz való török közeledést, a görögök viszont területi szuverenitásuk megsértéseként értelmeznek olyan eseteket, amikor török katonai repülőgépek az Égei-tenger bizonyos területei fölött repülnek át. A nemzetközi jogi vita arról folyik, hogy mely ország parti tengerének kell tekinteni a török partokhoz közel fekvő görög szigetek körüli vizeket.
Ankara és Athén viszályának másik fő gyökere Ciprus. A görögök lakta Ciprusi Köztársaság tagja az EU-nak, ám a sziget törökök lakta északi részét 1974 óta megszállva tartja Törökország. Az ottani Észak-ciprusi Török Köztársaságot csak Ankara ismeri el.
Mint James Appathurai NATO-szóvivő elmondta, Afganisztánban például mindmáig nem sikerült átfogó kereteket létrehozni ahhoz, hogy az Európai Unió ott működő rendőrkiképzőinek a NATO vezette nemzetközi haderő megfelelő biztonsági védelmet, illetve logisztikai-szállítási támogatást nyújthasson. Esetenként, egy-egy tartományban az EU-misszió és az ottani NATO-parancsnokságok között létrejön ugyan a szükséges együttműködés, de mindennek az összehangolt szabályozása hiányzik az atlanti szövetség és az Európai Unió csúcsszintjén.
Forrás: MTI