Veszélyben az iskolák?
Szemléletváltásra van szükség a közoktatás-finanszírozásban - hangoztatta szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke
2009. szeptember 2. szerda 10:55 - HírExtra
Ez a terület "ne csak a költségvetésnek egy kiadási tétele legyen, hanem tekintsenek úgy rá, mint egy befektetésre, mégpedig a jövőbe való befektetésre, ami minden bizonnyal meg fog térülni" - mondta az érdekképviseleti vezető, aki azt panaszolta, éppúgy rossz a pedagógusok anyagi helyzete, mint munkakörülményeik. Sok helyütt kevesebb pénz jut a dologi kiadásokra, a munkatársak saját zsebükből szerzik be a szemléltetőeszközöket, a tanórán kívüli foglalkozások, szakkörök, felzárkóztatók eszközigényét; "nem tudom, meddig lehet még a pedagógusok gyerekszeretetére és lelkiismeretére apellálni" - mondta a PSZ elnöke. Hozzátette: az önkormányzatokra 2010-ben fordítani kívánt pénzek csökkentése sok helyütt bizonytalanná teszi, veszélyezteti az oktatási intézmények működését.
"Csak azokat a tervezeteket egyeztetik a szakszervezetekkel, amiket a kormány már jóváhagyott" - említett újabb kifogást a PSZ elnöke, hozzátéve: így nagyon kicsi az esélye, hogy módosító javaslataik meghallgatásra találnak. Szólt arról is: "rendkívül rossz az üzenete" annak, hogy miközben rendszeresen az oktatási színvonal emelésének igényét hallani, a jövő évi költségvetéssel felfüggesztenék a pedagógusok továbbképzési támogatását; Galló Istvánné hozzátette: ha ez megtörténik, akkor erre az időszakra a továbbképzési kötelezettséget is fel kellene függeszteni. Pozitívumként említette, hogy azt az iskolai erőszak erőszak megfékezését célzó törvényjavaslatot, amely szerint "renitens magatartása" miatt az oktatási intézménnyel jogviszonyban nem állókat - például szülőket - akár 150 ezer forintos bírsággal lehetne sújtani. Más kérdés, hogy ez mekkora elrettentő erőt jelent.
Forrás: MTI