A mellrák ellenszere hatásos bőrrák ellen
A halálozások okai között a bőrrák az ötödik helyen áll. Rendkívül sok fajtája van és a legtöbb halálos. Felismerése nagyon nehéz, ugyanis hasonlít az anyajegyekhez, májfoltokhoz, illetve abból is kialakulhat. Most egy kutatás során felismerték, hogy a mellrák ellenszere hatásos lehet a bőrrák ellen is.
2009. szeptember 4. péntek 08:09 - Kanizsai Ádám
Kutatók az Egyesült Államokban széles körű kutatást végeznek a lapatinib (Tyverb gyógyszer) nevű gógyászati anyag hatásairól. Reménykednek, hogy a vizsgálat bebizonyítja: az anyag alkalmas a rosszindulatú bőrrák kezelésére.
"Maga a gyógyszer nem újdonság. Már régóta tanulmányozzák a hatásait. Nemcsak a mellrák kezelésében, hanem egyéb daganatos betegségeknél is alkalmazzák" - mondta el a HírExtra megkeresésére Dr. Köves István, az Országos Onkológiai Intézet Általános és Mellkassebészeti Osztályának vezetője.
Ha kísérlet sikeres, akkor körülbelül a rosszindulatú rákos elváltozások 20 százalékát lehet majd gyógyítani vele. Egyébként Angliában minden évben több, mint 10,000 bőrrákos beteget diagnosztizálnak, ebből 2000 rendre meg is hal.
Ha korán észreveszik a betegséget, azaz még nincs előrehaladott állapotban, jó eredményeket lehet elérni műtéttel ás kemo-, vagy rádióterápiával. Amikor előrehaladott állapotban van, akkor viszont gyakran nem "felel" a kezelésekre.
A vizsgálatba kerültek súlyos bőrrákos páciensek. Bizonyos genetikai mutációk jól válaszoltak a gyógyszer hatásaira.
Genetika
A tanulmány során a kutatók felfedeztek tizenhat új olyan mutációt, mely a rosszindulatú bőrrákok különböző formáiban gyakran fellelhető. Az egyik közülük az ilyen jellegű megbetegedések tizenkilenc százalékban megtalálható.
Ezt az általánosnak nevezhető mutációt ERBB4-nek, illetve HER4-nek nevezik. Ez a kóros elváltozás a tüdőrák egyik jellemzője is, és hatásosan kezelhető a lapatinib tartalmú készítménnyel. A NHGRI nevű nemzetközi genetikai kutatószervezet fedezte fel, hogy laboratóriumi körülmények között a lapatinib megakadályozza a bőrrák
növekedését.
"Korábban is folytak már tanulmányok ezzel a kérdéssel kapcsolatban. A lényeg, hogy a gyógyszerek a daganat növekedési faktorainak hatását csökkentik. De ez csak egy részterület. Például a lapatinib tartalmú készítmények is csupán a mellrákos betegségek 15 százalékában nyújtanak valós eredményeket" - magyarázza Köves.
Új szemlélet
A tanulmány teljesen új távlatokat nyithat a rákkutatásban. Aszerint is lehet a
rák egyes fajtáit megkülönböztetni, hogy melyik genetikai állomány módosult. Ha ezeket felfedezik a betegnél, akkor a probléma területre fókuszáló, mondhatni személyreszabott kezelést lehet alkalmazni.
Annak ellenére, hogy a
halálos betegség gyakran a test legkülönbözőbb pontjait támadja meg, gyakran egy tőröl fakad és azonos genetikai eltérések következménye.
Mi a közös egyes rákos betegségekben
Yardena Samuels
csapata vizsgálta az úgynevezett protein tyronise kináz (PTK) géncsaládot is a vérben és a tumorokban azokban a páciensekben, akik bőrrákosak. Azt már tudjuk, hogy a PTK számos rákbetegségben szenvedőnél felfedezhető.
A jelenlegi tanulmány során huszonkilenc résztvevőből tizenkilencben analizálták a PTK mutációt, de ezek közül csak hármat ismernek tüzetesebben. Később egy nagyobb kutatást végeznek hetvenkilenc beteggel.
Egy a tizenkilenc mutációból, mely az RBB4 génben található, elég sűrűn (19 százalékban) fordult elő a rákos betegeknél. Az RBB4 elváltozásai továbbá a tüdőben keletkező, az agyi és gyomortáji tumorok megjelenéséért is felelősek.
Lehetőség
Két másik PTK gén, az FLT1 és a PTK2B a bőrrákos elváltozások 10 százalékában mutálódott. Ezek lehetnek a gyógyszer célpontjai.
Eric Green, a NHGRI tudósa elmondta, nagyon fontos a kutatások szempontjából, hogy önként jelentkező betegeket találjanak a továbbiakban is. Így jobban, pontosabb fel lehet deríteni az elváltozások valódi okát és lehet kezelést, megoldást találni.
"Valóban roppant mód fontos a betegek hozzájárulása. Nélkülük valójában szinte semmilyen eredményt nem lehetne felmutatni. Jelenleg nálunk is van körülbelül 30 olyan beteg, akiken hasonló vizsgálatok folynak" - mondta Köves.