2024. november 1. - Marianna

Bajnai: Megkezdődött a tisztázás

A magyar kormányfő szerint nem végeredmény, hanem lehetőség, amire Robert Fico szlovák miniszterelnökkel jutottak csütörtöki szécsényi találkozójukon.
2009. szeptember 10. csütörtök 21:50 - HírExtra
Sok félelem, paranoia, múltbéli hiba, történelmi tett terheli a két ország kapcsolatát. A találkozó lehetőséget adott arra, hogy a két ország közös akarattal, fegyelmezetten, lépésről-lépésre megpróbáljon elindulni a kapcsolatok rendezése felé. Mindkét országnak érdeke, hogy tanuljon az elmúlt száz év és az azt megelőző időszak hibáiból, és tudja, van vesztenivalója - mondta Bajnai Gordon.

A magyar kormányfő a közös miniszterelnöki sajtótájékoztatón - amely a tervekhez képest egy órával később kezdődött a szécsényi Forgách-kastélyben - közölte: közös a felelősség abban, hogy a gazdasági válság idején ne mesterségesen gerjesztett hangulatok határozzák meg a két ország viszonyát.

Bajnai Gordon szerint vannak olyan pillanatok, amikor már az is nagy szó, ha a felek tárgyalóasztalhoz tudnak ülni. Emlékeztetett: az Európai Unióban az a szokás, hogy a nézeteltéréseket, vitás kérdéseket nyíltan megbeszélik.

Értékelése szerint a csütörtöki találkozó több volt ennél, mert segítségével megkezdődhet a kapcsolatok rendezése, megpróbálhatják feloldani a feszültséget, és megkísérelhetik bepótolni a vitás kérdések okozta lemaradásokat. Példaként említette, hogy a szlovák miniszterelnök sokkal könnyebben jöhetett volna Magyarországra, ha már állna az a híd, amelynek megépítéséről még elődjével döntött.

Bajnai Gordon kiemelte: a 11 pontos nyilatkozat azt rögzíti, hogyan szeretnének továbbhaladni.

Szlovák újságírói kérdésre Bajnai Gordon megerősítette: a nyelvtörvény ügyében
lényeges és érdemi jogértelmezési-, illetve véleménykülönbség van a két ország, illetve a szlovákiai magyar kisebbség pártjai, valamint más parlamenti pártok között. Hangsúlyozta: ezekről röviden szót ejtettek a találkozón, de a cél most az egyeztetési mechanizmusról szóló megállapodás volt.

Az EBESZ főbiztosának ajánlásai közül kiemelte: a dokumentum a nyelvtörvény létét nem kérdőjelezi meg, de javasolja, hogy állítsák vissza a megbontott érzékeny egyensúlyt a kisebbségi nyelvekről szóló és az államnyelvről szóló törvények között. Szintén javasolja a jelentés, hogy az államnyelvtörvény egyensúlytanságait a módosítás végrehajtási rendeletében tisztázzák.

Bajnai Gordon fontos és megnyugtató gesztusnak nevezte, hogy Robert Fico személyes garanciát vállalt arra, hogy nem fog sérülni a magyar kisebbségi nyelvhasználat, és egy év múlva megvizsgálják, ért-e valakit hátrányos szankció.

Mindkét kormányon számon kérhető a 11 pontos nyilatkozat, amelynek az értékét az dönti majd el, hogy mennyire sikerül azt gyakorlati, kézzelfogható megoldásokra váltani. Minden egyes lépésért meg kell küzdeni, és a nyilvánosság garancia lehet arra, hogy a két ország meg is valósítja a megállapodást - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő egy újságírói kérdés kapcsán kiemelte, hogy Magyarország már elkezdte a szélsőségesek visszaszorítását. Példaként a többi között a Magyar Gárda feloszlatását és a Rudolf Hess emléktüntetés megakadályozását említette, hozzátéve: Magyarország nem lehet skinhead paradicsom.

Következetes rendőri, jogi és politikai cselekedetek kellenek ez ügyben - mondta. Véleménye szerint azért fontos a két ország közös fellépése, hogy már a határokon meg tudják állítani a szélsőségeseket.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását