Így válasszunk iskolaigazgatót?
Az MSZP törvénymódosítás benyújtására készül, mellyel biztosítani szeretnék, hogy az önkormányzatok az iskolaigazgatók kinevezésekor ne hagyhassák figyelmen kívül a tanárok, a szülők, az iskolaszék és a diákönkormányzat véleményét.
2009. szeptember 10. csütörtök 14:46 - HírExtra
Az MSZP oktatáspolitikusát arról kérdezték, mit tehet a kormányzat az esztergomi Szent István Gimnáziumban történtek elkerülésére, ahol az önkormányzat egy olyan igazgatót választott, akit az iskolai közösségek egyike sem támogatott, ezt követően pedig többször tüntettek a polgármester ellen - az iskolában viszont fegyelmi eljárások indultak, melyek két hónap alatt 12 tanár távozásához vezettek.
Tatai-Tóth elmondta, a törvénymódosításban arra tesznek javaslatot, hogy az önkormányzat ne nevezhessen ki oktatási intézmény vezetőjének olyan személyt, akit meghatározott százalékban nem támogatnak a véleményezésbe kötelezően bevont iskolai közösségek. A politikus a kérdésben a kétharmados egyetértés lehetőségét sem zárta ki.
Esztergomban az önkormányzat és a Szent István Gimnázium viszonya akkor romlott meg, amikor 2007-ben az intézményt egy várostól távol lévő ingatlanba költöztették, és két hetet csúszott a tanévkezdés. A képviselő-testület akkor leváltotta az önkormányzat felelősségét hangoztató igazgatót, és visszavonta az esetről tudósító újságíró feleségének igazgató-helyettesi megbízását.
A 2008/2009-es tanév végén a diákok a gimnáziumban nem mentek be az órákra, többször tiltakozó gyűlést szerveztek, mivel az önkormányzat öt évre kinevezte a korábban egy évre megbízott igazgatót, akinek a pályázatát a tanárok, az alkalmazottak, az iskolaszék, a szülők és a diákönkormányzat is elutasította.
Az egyik gyűlésen V. Balázs az osztályteremben maradva felgyújtott egy újságpapírt, majd kiderült, hogy korábban egy padot is megégetett. A tanárok tetteiért felelősségre vonták, és beküldték az igazgatóhoz. A 16 éves fiú ekkor táskáját a padban hagyta, és a közeli síneken érkező vonat elé feküdt.
Az igazgató a történtek miatt a tantestület 22 tagja ellen kezdeményezett fegyelmi vizsgálatot, a képviselő-testület fegyelmi tanácsa végül 16 eljárást indított, ebből hét augusztus végén elbocsátással zárult. A nyár folyamán öten mondtak fel, így a tanévet 12 korábbi tanára nélkül kezdte meg az iskola.
Az iskolában tanuló diákok szüleinek képviseletében Morva Emília egy szeptember 8-i sajtótájékoztatón azt mondta, a szülők "az eredeti állapot visszaállításában" látják a biztosítékot a helyzet rendezésére, ugyanakkor szavai szerint a jelenlegi iskolaigazgató felelősségét is meg kell vizsgálni az elmúlt egy évben történtek miatt.
Az iskolában történtek, valamint Meggyes Tamás fideszes polgármester tevékenysége ellen szót emelő mintegy háromszáz tüntető szeptember 6-án levelet akart átadni a városban előadást tartó Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének, amelyben arra kérték Esztergom díszpolgárát, hogy vizsgálja ki a gimnáziumban történteket.
"Ha a polgárok nem elégedettek az önkormányzat működésével, megoldást csak a kormányzattól remélhetnek. Készülünk a kormányzásra, de egyelőre semmilyen eszköz nincs a kezünkben, hogy segítsünk az embereknek" - jelentette ki Orbán Viktor az MTI tudósítójának az előadása után.
Forrás: MTI