Korózs: Az állami felelősségről van szó
A Nemzeti Ifjúsági Stratégia az ifjúsági korosztályokkal kapcsolatos állami felelősség összefoglalása, illetve annak megtestesülése.
2009. szeptember 15. kedd 11:19 - HírExtra
Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára kedden az Országgyűlésben a stratégiáról szólva azt is közölte: az Európai Unióhoz hasonlóan Magyarországon is szükség van arra, hogy az ifjúságot folyamatos, innovatív, korszerű tudással rendelkező "erőforrásnak" tekintsék, amely képes a társadalom megújítására, az aktív szerepvállalásra.
A stratégiáról szóló országgyűlési javaslat általános vitájában a politikus elmondta, a kormány feladata többek között az, hogy elősegítse a fiatalok társadalmi integrációját, mert az állam felelőssége polgárainak a társadalomba való sikeres beilleszkedése, valamint az is, hogy az alkotmányban rögzített jogaikkal élni tudjanak.
Hangsúlyozta, az ifjúsági korosztály önálló, döntésképes egyéneket jelent, a jövő alakítóit, és a kormány feladata lehetőséget biztosítani képességeik kibontakoztatásához.
Korózs Lajos szerint a stratégia általános célja az ifjúságban rejlő erőforrások kibontásának és a korosztályok társadalmi integrációjának elősegítése.
A célok közé sorolta továbbá az esélyegyenlőség elősegítését, az ifjúsági csoportok, valamint az egyének kirekesztettségének és kisodródásának megakadályozását, illetve a kirekesztés, a kirekesztettség, a marginalizáció esélyeinek csökkentését.
Az államtitkár szerint a stratégia speciális célja az aktív állampolgárság, az egészség, a fenntartható fejlődés fejlesztése, illetve a gyermekvállaláshoz szükséges társadalmi, gazdasági, mentális feltételek erősítése, a fiatalok munkavállalásának, otthonteremtésének elősegítése.
Úgy vélte, az államnak érdeke, hogy a felnövekvő korosztályok ismerjék és elfogadják a társadalmi normákat, és maguk is képesek legyenek azok átörökítésére.
Korózs Lajos elmondta, az érintett korosztályok élete nem kezelhető szakterületenként, ezért a politikának szektorokat átívelő koncepcióval kell rendelkeznie a fiatalokkal kapcsolatos teendőiről.
Ismertetése szerint a stratégia "célcsoportja" a 8-12 éves korosztálytól kezdve a másokért való felelősségvállalásig terjedő korosztályig, a 25-30 évesek csoportjáig terjed.
Megjegyezte: jelenleg a magyar lakosság több mint 27 százaléka sorolható az ifjúsági korosztályhoz, amely megfelel az európai átlagnak.
Az államtitkár kitért arra, hogy a stratégiát rövid távú cselekvési programokkal valósítják meg, a stratégiában foglalt célok értékelését négyévente végzi el a kormány, először 2014 első felében.
Forrás: MTI