Miért más a Lehet Más a Politika?
Ha valaki olyan hangzatos nevet választ magának pártként, mint a Lehet Más a Politika, akkor az már fél siker. De vajon tényleg más-e ez a párt, mint a többi, jelenleg futó politikai tákolmány?
2009. szeptember 16. szerda 17:49 - Pásztor Balázs
Alapok
A mai közéletben azt látni csak, hogy egy politikus - vagy egy párt - lop, csal, hazudik, túlköltekezik, elront, magyaráz, és legfőképp a másikra dobálja a szart - de pozitív példákat csak elvétve találni. Egy ilyen közegben Lehet Más a Politika névvel harcba indulni már fél győzelem (lenne, ha a választók hinnének abban, hogy BÁRMI is képes lenne megváltoztatni ezt az állapotot).
A hit viszont egyre kevesebb, hisz
Seres Mária több mint 600.000 aláírást összegyűjtött népszavazási kezdeményezését a Parlament egésze - az SZDSZ-től, és a kirúgott MDF-esektől eltekintve -
egy névváltoztatással elsöpörte, úgy hogy még „véletlenül” meg is emelték a saját fizetésüket.
Azonban szerencsére kishazánkban is vannak olyan optimisták és idealisták, akik hisznek abban, hogy igen, valamiképp lehet más a politika. Így a különböző választások során sokan csak azért ikszelik be eme pártot, mert - bár nem hallottak róla - de neve elolvasása során hisznek abban, amit úgy vélik hogy képvisel. Ám maga a név még nem garantálja a tettet - legfőképp nem a politikában. Így érdemes megvizsgálni, hogy mitől más az LMP.
Mások
Jogi segítség
A Lehet Más a Politika (LMP) a mai napon a Fővárosi Bíróságnál kéri a Magyar Nyelvért és Kultúráért Alapítvány nyilvántartásba vételét. Az alapítvány fő célja, hogy ingyenes jogi segítséget nyújtson minden szlovák állampolgárnak, akit a közelmúltban a szlovák parlament által elfogadott nyelvtörvény miatt hátrányos megkülönböztetés ér. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Róna Péter közgazdász.
Az első, szembeötlő mássága a pártnak a zöld gazdaságért való kiállása - amit egyik politikai párt sem képviselt túl aktívan, maximum azoknak egyes platformjai. Az LMP azonban kiáll bolygónk jobbá tételéért, még akkor is, ha némileg ezért a mai embereknek kell is megszenvednie.
Ám ha élhetőbb jövőt akarunk teremteni, és nem elpusztítani Gaiat, akkor ezt az áldozatot nekünk kell meghoznunk - ha nem, azzal csak gyermekeinkre rakunk egy nagyobb és egyre növekvő terhet. A LMP éppen a Green New Deal néven elhíresült világméretű projektről kíván népszavazást kezdeményezni - több más, Seres Mária kezdeményezéshez hasonló kérdéssel együtt.
Ha kicsit beljebb megyünk a párt ügyeibe, akkor politikai szférában meglepő dolgokról nyerhetünk tanúbizonyságot. Nem arról van szó, hogy a párt lentről építkezik, vagy hogy a legkisebb tagnak javaslatát is meghallgatják a legnagyobb ügyekben is. Hanem arról, hogy a pártnak még nincs elnöke - várhatóan a most hétvégi kongresszuson választják majd meg - és egyáltalán nem tolonganak a tisztség elfoglalásáért.
Míg más pártokban véres, zsarolással és posztok osztogatásának ígéretével megspékelt harcok dúlnának a legfőbb poszt megszerzéséért, itt senki nem akar teljesen kiemelkedni a többiek közül. Még a jelenleg vezetőnek beállított három szóvivő (Rauschenberger Péter, Jávor Benedek és Schiffer András) sem.
A politika gyakran csak beszél, az LMP viszont cselekszik is. Pert indított már a
sukorói kaszinó és
a Centrum kft-k botrányos esetei miatt is, most pedig minden szlovákiai magyarnak fizeti a perköltségét, ha valakit a nyelvtörvény miatt megbüntetnének - pedig nincs mögötte alapítványok sokasága, hogy csak úgy szórja a pénzt. Ezek olyan lépések, amik talán a választók számára is bizonyítják, hogy a név nem csupán egy jó szavazatszerzési mód, hanem akarat és tett is van mögötte.
Jövő
Sokan mondják, hogy a húsosfazék illata elcsábít mindenkit - vagyis az LMP csak addig lesz ilyen szentéletű, amíg be nem kerül a Parlamentbe, az ott folyó milliárdok, háttéralkuk és lobbik világába. Páran a párt tagjai közül már viccelődnek is azon, hogy vajon milyen ajánlatokkal fogják őket bombázni, ha bekerülnek a Nagy Büdösbe - de persze rögtön hozzá is rakják, hogy ők ezt nem fogják elfogadni.
Remélhetőleg majd kiderül. Ugyanis egy új, fiatalos, és tisztának mondott párt bekerülése mindenképpen csak javíthat a Parlament megítélésén - ha megváltoztatni nem is képes azt.