Az Extreme Light Infrastructure (ELI) projekt nemsokára befut. Több éves előkészületek után most folynak a tárgyalások a pályázatok értékeléséről. Tulajdonképpen már csak egy nevező van – mondta a HírExtrának Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora és részecskefizikusa - ez nem más, mint a Magyarország-Csehország-Románia triád.
A tizenhárom országot egyesítő konzorcium, mely korábban elnyert egy 6 millió eurós támogatást szakmailag teljes mértékben elismeri a hármas által benyújtott pályázatokat. Október 1-én Prágában tárgyalják a részleteket. 2015-ig 100 milliárd forintos beruházással épülhetne meg a lézer.
A kutatóközpontok és a műszer létrehozása az Európai Unió által támogatott harmincöt nagyberuházás egyike. A jelenlegi szerkezet ezerszer olyan hatékony lenne, mint a mai konstrukciók. Megépítése körülbelül tíz évre előirányozná az anyagtudományi kutatásokat – magyarázta Szabó.
Bajnai Gordon miniszterelnök szeptember 26-án látogatott el Szegedre, hogy megnézze a szuperlézer tervezett helyét.
„Mivel a válság közepette a jövőre is gondolni kell, ezért 2010-ben a kormány 10 milliárd forinttal többet fordít innovációra, összesen 180 milliárd forintot, és a héten döntött az ELI támogatásáról. Azzal, hogy Szeged Prágával közösen elnyerheti ezt a projektet, Magyarország felkerülhet a világ gazdasági és tudományos térképére, elindulhat egy erőteljes hazai növekedés, és a fejlesztés továbbgyűrűzve pozitív hatással lehet a Dél-alföldi régióra is” - fűzte hozzá kommentárját a miniszterelnök a helyszínen.
Az lehetőségekről, előnyökről, szakmai kérdésekről a projekt egyik vezetőjét, Dr. Szabó Gábort kérdeztük:
Bajnai Gordon is bizakodóan tekint a lehetőségekre, s az állami támogatások mértékét is említette. Mennyi az esélye, hogy a magyar-cseh-román hármas nyeri el a jogokat?
Tulajdonképpen ha minden szakmai részletet tudunk tisztázni akkor valójában nem nagyon van alternatíva. Igazából az a kérdés, hogy mennyire sikerül minden lényeges kérdést megbeszélni.
Szó sem volt róla, hogy esetleg más országban vagy országokban építik fel a lézert?
Korábban, még nyár elején kilakítottunk a cseh kollégákkal egy cseh-magyar javaslatot. Júliusban a nemzetközi konzorcium irányzó testületi ülésen előterjesztettek egy javaslatot, miszerint vizsgáljuk meg a román kollégák bekapcsolódásának lehetőségét.
A cseh-magyar pályázatot már a többi résztvevő támogatta. Azt mondták, hogy az ötletek minden szakmai részletet tekintve megállták a helyüket. A nyári egyeztetések tulajdonképpen arról szóltak, hogy a román kollégákat hogyan tudnánk behozni . Az persze nem működik, hogy a politikai konszenzust feldaraboljuk öt részre, mert ennek hatásosnak is kell lennie.
A pályázatnak végeredményben két dolognak mindenképpen meg kell felelnie: szakmailag a célkitűzéseket maradéktanalunl meg kell tudnia válaszolni és meg kell tudni mondani, hogy hogyan fog ez megvalósulni, emellett pedig el kell számolni a hatékonysággal is. Tehát azt nem lehet megcsinálni, hogy húszfele osztunk valamit, mert akkor az nem egy pán-európai projekt. Mert azt sem szabad elfelejteni, hogy ennek az a célja, hogy Európa erőit koncentrálja egy tudományosan fontos cél elérésére. Így lehet a nemzetközi élvonalba pozicionálni kontinensünket. Ezt úgy elérni, hogy szétszabdaljuk a projektet, és mindenki egy helyi érdekű valamit csinál, az nem megy. Az ilyen kérdéseket kell pontosan tisztázni.
Az október 1-i tárgyalás után biztosan kiderül, hogy belefoghatunk-e?