Jöhetnek a településőrök
Száztíz, zömmel kistelepülés jelentkezett a településőr-programra szeptember végéig - jelentette be Tóth József, az MSZP országgyűlési képviselője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
2009. szeptember 30. szerda 11:19 - HírExtra
A szocialista politikus, aki a Hajdú-Bihar megyei Polgár polgármestere, elmondta: a 110 település háromszáz településőr alkalmazásához kért támogatást; a pályázatok eredményéről a nap folyamán kapnak tájékoztatást az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumtól (IRM), és a településőrök akár már csütörtöktől munkába állhatnak.
Hozzátette: településőrnek a 18. életévüket betöltöttek jelentkezhetnek, akiknek legalább 8 általános az iskolai végzettségük és büntetlen az előéletük. Hozzátette: az őrök fizetését - a minimálbérnek megfelelő havi 71.500 forintot - a költségvetés biztosítja, s az önkormányzatok az őrök a felszereléséhez is kapnak egyszeri, fejenként nyolcvanezer forintos támogatást.
Tóth József közölte: a pályázatok többségét a kistelepülések nyújtották be, de egyre több város is érdeklődik, ezek a meglévő közterület-felügyelet megerősítéséhez kérnek támogatást.
Példaként említette, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 12, Jász-Nagykun-Szolnok megyéből 9, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 7, Baranya megyéből 9, Zala megyéből 10 pályázat érkezett.
Kérdésre válaszolva azt mondta, a nagyobb települések, ahol működik közterület-felügyelet, százezer forintos támogatást kaphatnak az érettségizett településőrök közterület-felügyelővé képzéséhez.
Hozzátette: ott, ahol van közterület-felügyelő, a településőröket ő irányítja, ahol nincs, ott a jegyző irányítása alá tartoznak.
Mint mondta, folyamatosan lehet pályázni, az IRM minden hónap 25-én bírálja el a pályázatokat.
Tóth József kérdésre válaszolva megemlítette, hogy az általa vezetett Polgár is pályázott, az egy közterület-felügyelőjük mellé két településőrt szeretnének alkalmazni.
Az október 1-től alkalmazható településőrök feladata elsősorban az lesz, hogy segítsék a hivatalos és közfeladatot ellátó személyeket.
Ezek mellett közreműködnek a közvagyon, például a játszóterek védelmében, támogatják az önkormányzati rendeletek betartását, bűnmegelőzési, tűzvédelmi, köztisztasági, városrendészeti célok megvalósítását; rendezvényeken közreműködnek a rendfenntartásban, forgalomirányításban, balesetnél, katasztrófahelyzetnél pedig az összehangolt segítségnyújtásban, élet- és vagyonmentésben, helyreállítási munkákban, a rend helyreállításában.
A program része annak a "Rend és biztonság" nevet viselő tízpontos közbiztonsági csomagnak, amelyet Bajnai Gordon miniszterelnök szeptember 7-én jelentette be.
Forrás: MTI