Ki lesz a nyócker főkutyája?
Polgármesteri választást tartanak Józsefvárosban november 22-én, és eddig a négy hivatalosan bejelentett jelölt közül mindegyikben akad némi kivetnivaló. Programok és portrék.
2009. szeptember 30. szerda 13:14 - Pásztor Balázs
MSZP: Tudatlan terrier, a mi kutyánk kölyke
Komássy Ákos nem most kezdte a politizálást: a 31 éves, négy idegen nyelven beszélő kvázi-diplomata (nemzetközi kapcsolatok szakon végzett, és főleg Afrika a szakterülete) 1998 óta az MSZP tagja, 2001 és 2002 között választási tanácsadó, majd 2002-től 2003 májusáig kormány-főtanácsadó. 2003. januárjától 2004. szeptemberéig Medgyessy Péter miniszterelnök személyi titkára, majd 2005-től 2006-ig a Fiatal Baloldal elnökének tisztségét töltötte be (ekkor a csúfos autóbaleset miatt eltűnt a színről). 2007-től a józsefvárosi frakcióban tevékenykedik: idén polgármester-jelölt, jövőre pedig a kerület parlamenti helyére pályázhat.
Rossz pletykák szerint pozícióit nem (csak) szakmai tapasztalatai miatt halmozta, hanem mert Draskovics Tibor sógora. Renoméját tovább árnyalja az a kijelentés, amit a Zucslag-per soráni kihallgatásán tett: „amíg volt pénz, addig nem foglalkoztunk azzal, hogy az honnan származik."
Komássy programja az MSZP Gyarapodó Józsefváros című programtervezetére alapul, amelyben szerepel többek közt a kispénzű negyedek (Magdolna negyed, Diószeghy Sámuel utca környéke) felzárkóztatása, és lakóinak fokozott integrációja a társadalomba.
Programjában szerepel a „tisztességes lakbérrendszer” kiépítése, a közszolgálati sajtó pártosodásának leállítása és kiemelt helyen az önkormányzat teljes átláthatóságának megteremtése. Ez utóbbi kettő azért is furcsa, mert bár igény az kifejezetten lenne rá, és néha választási kampányokban is elhangzik, de megvalósítani igazából még senkinek sem sikerült - főleg a valódi akarat hiánya miatt.
Az MSZP számára a cél minél több - lehetőleg 20 százalék feletti - szavazatszám elérése, hogy megmutassák: nem teljességgel veszett ügy rájuk szavazni, és hogy nem 8-10 százalékon zárt a párt - ahogy azt pár helyen feltüntették.
SZDSZ: Hűséges puli
A 47 éves, eredetileg tanári szakmát választó gyermekvédelmi szakember, Takács Gábor a jelenlegi helyettes-polgármestere a nyolcadik kerületnek. 1998 óta helyi képviselő-testület tagja és a párt kerületi vezetője, 2002-óta alpolgármester, pártjában a fővárosi választmánynak és az országos tanácsnak is tagja.
A kerületi lakosok többsége szerint a munkájával nincs baj, a pártjától eltekintve általános megbecsülés övezi - úgy mint az előző polgármestert. Ráadásul rendkívül ügyesen lavíroz a Fideszes többségű kerületi testületben.
Takács Csécsei Béla munkáját kívánja folytatni - javasolta is a volt polgármester kerületi díszpolgárává avanzsálását. A most futó programok közül kiemelte a Corvin Sétány Programot, a Magdolna-negyed Programot, és az Európa Belvárosa Programot - az utóbbi csak nemrég indult. Ezeken kívül csak finomításokat végezne: például megválasztása esetén helyére nem kerülne új alpolgármester.
Az SZDSZ számára az életben maradást jelentő öt százalék megszerzése is siker lenne (az EP-választás során ez sem sikerült a Józsefvárosban), de azt ők is tudják, hogy ennél jóval több kell egy fővárosi, 16 évig SZDSZ-es kerületben ahhoz, hogy a liberálisokat a választók komolyan vegyék.
LMP: Vegetáriánus vizsla
A 28 éves, négy nyelven beszélő Kispál Gergely a Budapest Zeitung nevezetű, német nyelvű lap újságírója, és bár csak három éve érkezett vissza Magyarországra, de máris több konkrét elképzelés szerepel a kampányában, mint az összes többi riválisának együttvéve.
Az alternatív rockzenét kedvelő ifjú titán színművész diplomáját Svájcban szerezte, amely tudását már egy ÖKO-darabban kamatoztatta is. A politikában még Németországban szagolt bele, így bár a hazai játszmákban még jórészt érintetlen (ami egyaránt pozitív és negatív tényező), de tud némi példát hozni a germánoktól - akiktől ilyen téren igazán van mit tanulnunk.
„Azért kezdtem el az LMP színeiben aktívan politizálni, mert hiszek abban, hogy jövőnket nem„valakik” meg „azok” alakítják, hanem mi magunk, helyi lakosok, állampolgárok.” - érvel indulása mellett bemutatkozó anyagában.
Kispál programja nem csak olyan hangzatos, de konkrétan semmit nem mondandó programpontokkal van tele, mint a „további nagyléptekű projektek helyett a helyben lakó közösségekre alapuló (...) szerves fejlődés jegyében végzett felújítások” vagy az „utcák tisztaságának érezhető javítása” - amihez hasonlót tett többi jelöltársa is.
Ő képes konkrétumokkal szolgálni, méghozzá nem is kevéssel: nyilvánosságra hozná az önkormányzat által kötött ingatlanberuházási szerződéseket és a helyi üléseken elhangzottakat, leállítaná a Múzeumkerti mélygarázs építését, valamint a tényleg veszélyes fák kivételével fakivágási moratóriumot rendelne el. Parkolásügyben pedig szinte minden megoldásra nyitott, ami nem a Centrum kft. botrányos folytatásához, hanem egy igazságos, átlátható rendszer kiépítéshez vezet.
Továbbá a helyi kiskereskedők érdekvédelme mellett felújítaná a Teleki teret, és a Corvin közi épületegyüttest műemlékvédelem alá helyezné. Természetesen ő is felzárkóztatná a lakosságot oktatást és vállalkozást segítő „komplex programokkal”, és a kesztyűgyárhoz hasonló közösségi helyek létrehozásával, valamint nagyobb beleszólást adna lakosoknak az önkormányzat életébe.
Az LMP számára szintén létkérdés a legalább öt, de inkább tíz százalék elérése: ha erre képesek, akkor bizonyítják, hogy jövőre is simán esélyesek a parlamenti üt százalékra, így a rájuk leadott voksok nem kidobott papírcetlik. (CENTRUM)