2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Ezt csinálta az észtek vezére hazánkban

A magyar-észt gazdasági kapcsolatok fejlesztéséért szállt síkra Sólyom László köztársasági elnök és észt kollégája, Toomas Hendrik Ilves hétfői budapesti megbeszélésein. A magyar házelnökkel, Katona Bélával tartott találkozón a gazdasági válság hatásairól szólva a két politikus egyaránt úgy vélte, hogy az unió segítségével könnyebb átvészelni a nehéz időszakokat.
2009. október 5. hétfő 21:22 - HírExtra
Észtország államfője megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel. Találkozott Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is, a megbeszélésen egyetértettek abban: mindkét országnak alapvető érdeke, hogy radikálisan csökkenjen Európa egyoldalú energiafüggősége Oroszországtól.

Magyarország és Észtország kétoldalú gazdasági kapcsolatait a válság ellenére tovább kell fejleszteni - mondta Sólyom László köztársasági elnök, miután megbeszélést folytatott az észt államfővel.

Közölte: egyetértettek abban, hogy az egyes országokban a nemzeti kisebbségek kérdését különféleképpen kell megítélni, attól függően, hogy őshonos kisebbségről, később betelepített, "birodalmi érdekeket szolgáló" kisebbségről, vagy pedig nyugati országokba újonnan bevándorolt kisebbségről van-e szó. Ennek a különbségnek érvényre kell jutnia az államnyelv és a kisebbségek anyanyelv használatának viszonyában is - tette hozzá.

Sólyom László azt mondta: sokkal szorosabb lesz Magyarország és Észtország tudományos és kulturális együttműködése is.

Toomas Hendrik Ilves észt köztársasági elnök az államfői találkozó után azt hangsúlyozta, hogy a nyelvtani egyezések mellett sok más összeköti a két országot. Kiemelte: Magyarország és Észtország is azonosan lát sok lényeges kérdést.

Az észt államfő a budapesti tárgyalásai előtt az MTI-nek adott interjújában azt hangsúlyozta, hogy gazdaságilag és uniós ügyekben is szorosabbra fűzné a magyar-észt kapcsolatokat, jó lehetőségeket lát a turizmusban is. A finnugor rokonságon alapuló észt-magyar oktatási, kulturális és tudományos együttműködés régóta nagyon jó - mondta -, a két ország viszonya mégis azóta vált intenzívebbé, hogy a volt szocialista országok közül az elsők között kaptak meghívást az euroatlanti integrációra.

Mint mondta, az utóbbi időben kézzelfogható lett az együttműködés, így például Isztambulban idén Észtország és Magyarország Szlovéniával hármasban nyitott uniós vízumközpontot, ahogy a moldovai fővárosban is részesei az ottani vízumképviselet működtetésének.

A Katona Bélával, az Országgyűlés elnökével tartott találkozón az Országgyűlés sajtószolgálatának tájékoztatása szerint mindkét fél üdvözölte a lisszaboni szerződés jóváhagyását az ír népszavazáson. A magyar házelnök és az észt köztársasági elnök kifejezte elkötelezettségét a nyugat-balkáni országok, Szerbia, Montenegró és Macedónia euroatlanti integrációja mellett. A tárgyaláson érintették az EU szerepvállalását a gazdasági válság hatásainak tompításában: egyetértettek abban, hogy uniós tagként, az unió segítségével könnyebb átvészelni a nehéz időszakokat.

Toomas Hendrik Ilves és Orbán Viktor találkozóján Észtország államfője és a Fidesz elnöke egyetértett abban, hogy mindkét ország alapvető érdeke Európa Oroszországtól való egyoldalú energiafüggőségének radikális csökkentése. Mint Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője kifejtette: Észtország elnöke és a Fidesz elnöke elsősorban a Baltikumtól az Adriáig terjedő közép-európai térség stratégiai érdekeiről és a lehetséges együttműködésről váltott szót.

Az észt államfő, akit hivatalos látogatására felesége is elkísért, ellátogatott az Eötvös Loránd Tudományegyetemre. Hudecz Ferenc, az ELTE rektora az MTI-nek elmondta, hogy a két állam között nagyon jók az oktatási, kulturális és tudományos kapcsolatok. Ennek egyik példájaként említette a tallinni egyetemmel kötött együttműködési megállapodásukat. A rektor kitért arra is, hogy az ELTE-n 1966 óta oktatnak észt nyelvet, 2009 őszén pedig a mesterképzések között elindult a finnugor-esztológia szakirány

Látogatása első napján az észt köztársasági elnök koszorút helyezett el a Magyar Hősök Emlékművénél, majd megkoszorúzza a 301-es parcellát a Rákoskeresztúri temetőben. Kedden Toomas Hendrik Ilves a Corvinus Egyetemre látogat, utána pedig Veszprémbe, Tartu testvérvárosába utazik.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását