Baka hét jelöltje
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) kilenc új bíró tagja közül hét Baka András főbíró jelöltje; ezt a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az OIT elnöke az MTI érdeklődésére kedden közölte.
2009. október 6. kedd 15:10 - HírExtra
A bírói önigazgatás tizenöt tagú csúcsszervébe a bíró küldöttek hétfőn választottak új tagokat.
Baka András a választásról elmondta: a hatályos szabályoknak megfelelően a küldöttértekezlet előtt nyolc nappal egy listán javaslatot tett kilenc bíró jelölésére a testületbe. A küldöttek mind a kilenc jelölést elfogadták, és mellettük még további tizenegy embert jelöltek.
A megválasztott kilenc tag közül hét a főbíró által javasoltak közül került ki."A bírók megértették, hogy nem várhatunk tovább a reformokkal, amelyeket a szervezeten belül végre meg kell kezdeni. Az OIT-választás eredménye, az új testület összetétele komoly lépés ebbe az irányba" - hangsúlyozta Baka András.
A főbíró elmondta: a választás eredménye megfelel azoknak az elveknek, amelyeket korábban főbírójelöltként meghirdetett, és nemrégiben már a LB és az OIT parlament által megválasztott elnökeként a szavazásra jogosult bíró küldötteknek is a figyelmébe ajánlott. Így az új OIT-ba kevesebb bírósági elnök került be, jobban érvényesül a területi elv, mert mind az öt ítélőtáblai régió képviselve van a testületben, és az alsóbb fokú bíróságok sem maradnak képviselet nélkül.
Az új OIT-ban két olyan tag lesz, aki a régi testületben is helyet kapott, ők képviselhetik azt a fajta folyamatosságot, amelyre egy bírói szervezetben mindig szükség van. A testület összetétele tükrözi a bírói szervezeten belüli hatalmi viszonyokat - fűzte hozzá Baka András, aki megjegyezte azt is, hogy érvénytelen szavazat nem volt.
A hat évre megválasztott kilenc új tag közül kettő nem bírósági vezető, hanem tanácselnök a Pest Megyei Bíróságon, illetve a LB-n. Rajtuk kívül az új testületben öt bírósági elnök van - három megyei, egy ítélőtáblai és egy helyi bírósági -, valamint ott van egy megyei bírósági kollégiumvezető és a Fővárosi Bíróság egyik kollégiumvezető-helyettese.
Az 1997 végén létrejött OIT-ban a kilenc, bírók által delegált tag mellett ott van még az igazságügy-miniszter, a legfőbb ügyész, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke és a parlament alkotmányügyi, valamint költségvetési bizottsága által kijelölt egy-egy országgyűlési képviselő. Az OIT elnöke az, aki az LB elnöki tisztét betölti.
A testület egyszerű többséggel hozza meg döntéseit.
Az OIT hatáskörébe tartozik többek között az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökének, illetve helyetteseinek kinevezése, továbbá igazgatási tevékenységük irányítása, és ellenőrzése gazdálkodási szempontból is.
A hétfőn megújult testület december 9-étől kezdheti meg munkáját.
Forrás: MTI