Vitány: a társadalom is felelős a mai helyzetért
Az 1990 utáni hatalom birtokosai, a társadalom és ezen belül az értelmiség is felelős a mostani helyzet kialakulásáért, azért, hogy a rendszerváltás utáni húsz évet csalódásként éli meg a lakosság - mondta Vitányi Iván szociológus, szocialista országgyűlési képviselő a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Politikai Tudományok Intézete által szervezett konferencián Budapesten csütörtökön.
2009. október 8. csütörtök 14:50 - HírExtra
A rendszerváltás két évtizede című rendezvényen a szakember előadásában megjegyezte: ma már tudjuk, hogy a rendszerváltás áldozatokkal járt, ám a hatalom birtokosai akkor élni engedték azt az illúziót, hogy nagyobb nehézségek nélkül Magyarországon is nyugati típusú társadalmi-gazdasági berendezkedés lesz. A magyar lakosság nagy tévedése volt, hogy mindezt elhitte.
Véleménye szerint a magyar társadalom megszokta, hogy nem maga dönt a saját sorsáról, ezért "ellentmondásosan mentünk át a polgári átalakuláson". A lakosság emiatti méltatlankodására reagált Antall József néhai miniszterelnök úgy, hogy "tetszettek volna forradalmat csinálni". Kitért arra is, hogy "a rendszerváltók nem készültek fel a feladat nagyságára", mint ahogyan a magyar társadalom sem tud mit kezdeni a szabadsággal.
Megállapította, hogy Magyarországon a rendszerváltás "a polgári társadalom kiteljesedéséhez járult hozzá, hogy a centrumországokkal közösen haladjunk előre". A mostani rossz közhangulathoz ugyanakkor hozzájárul, hogy a társadalom harmada viseli a közterheket, és "Magyarország rekorder a feketegazdaságban".
Hankiss Elemér szociológus, egyetemi tanár előadásában arról beszélt, hogy a rendszerváltás után az intézményrendszer rossz irányba változott. Példaként hozta fel, hogy "a kormányt nem lehet felelősségre vonni", és az intézmények működésének átláthatósága is hagy kívánnivalót maga után, mert "egy átlagembernek sejtelme sincsen", hogy melyik intézményben hogyan és miről döntenek.
Megjegyezte azt is, hogy a politikai döntéshozatalba az emberek legtöbbször nem tudnak beleszólni, és az "emberek százezreinek sérülnek az alapvető szabadságjogai". Nem tartotta jónak azt sem, hogy "politikai vezérvonalak" mentén gondolkodnak az emberek, ami többi között "az újságírók kezét is gúzsba köti", hiszen csak ezek mentén foglalhatnak állást.
A szociológus a visszásságokról szólva úgy fogalmazott, hogy Magyarországon "a beruházásoknak nincs eleje és vége, többet lopnak belőle, mint amennyi eredménnyel jár", majd feltette a kérdést: "hogy lehet egy országban ennyi rossz törvényt hozni?".
Olyan sötéten a jövőt, mint Magyarországon, csak Zimbabwéban és Burundiban látják az emberek, még Ukrajnában is optimistább a lakosság. A gazdasági eredményeink Európában a középmezőnyhöz sorolnak bennünket, ugyanakkor az ország önbecsülése messze ez alatt van - jelentette ki Hankiss Elemér.
Forrás: MTI
A múltat, jelent remekül tudják (már aki) elemezni, de a jövőbe vezető helyes utat már nem tudják megadni.