2025. április 7. - Herman

Az SZDSZ megszorongathatja az MSZP-t

A legközelebb akkor juthatunk az MSZP-SZDSZ fővárosi koalíciójának felbomlásával kapcsolatos ügyek megértéséhez, ha azt mondjuk az egészre: káosz. Méghozzá jó nagy. Érdemes azonban beletúrni, mert a történet kihathat az országos politikára is.
2009. október 14. szerda 12:45 - Pénzes Dávid
Sokan firtatják a koalíció felbomlásának okait, pedig ennek sok értelme nincsen. Az MSZP az SZDSZ-re mutogat, azok meg ugyanazzal a lendülettel vissza. Mindegy is, hiszen ez a koalíció már akkor elkezdett düledezni, mikor Gyurcsány Ferenc kiebrudalta a kormányból a liberálisokat. A BKV-botrány(ok) csak hab volt a politikai tortán.

A felbomlás MSZP részről
A budapesti MSZP javasolta a koalíció felmondását, az erre vonatkozó javaslatot a párt budapesti elnöke, Burány Sándor terjesztette elő. A két frakció között már jó ideje feszült volt a viszony, de a javaslathoz a végső lökést az adta, hogy a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésének zárt részén az SZDSZ az MSZP ellen szavazott BKV-ügyben. Lendvai Ildikó, a párt elnöke az MSZP országos elnökségének ülése közben bejelentette: felmondottnak tekintik a fővárosi koalíciót. Szavai szerint az MSZP-nek addig érdeke részt vállalni a főváros koalíciós vezetésében, amíg a közérdek érvényesül, a közvélemény erkölcsi elvárásai érvényesülnek. Véleménye szerint azonban ezzel ellentétesek a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén történtek, mivel ott a szocialisták által javasolt összes "tisztázó és a közpénz-kiáramlást akadályozó" javaslatot elutasították.
Tény és való, hogy a közlekedési vállalat körül kialakult hepaj, rendesen beleköpött a koalíció levesébe és népszerűségi indexébe. Ez pedig – főleg egy botrányosan gyengére sikerült EP-választás után – kapkodóvá tette mindkét pártot. A BKV-vel kapcsolatban egyik pártból sem képes felelősséget vállalni a mai napig senki, és gyaníthatóan nem is fog, míg a nyomozó hatóság mutatóujja rá nem bök valakikre. Éppen ezért nem is érdemes agyalni ezen.

A jelenlegi helyzetben egyetlen izgalmas kérdés tehető fel: mi lesz ezután? Mert a fővárosi közgyűlésben egy egészen furcsa állapot jött most létre. A szocialista alpolgármesterek (Hagyó Miklós és Horváth Csaba) feladták tisztségüket, és az ezzel járó mindennemű kötelezettséget (beleértve a BKV rendbetételét is). Demszkynek tehát új alpolgármestert kell jelölnie. Ez azonban nem is olyan egyszerű.

A megoldás: Fidesz


Itt van ugyanis az az aprócska probléma, hogy liberálisoknak mostantól nincsen többsége a közgyűlésben. És ha az MSZP bevágta előttük az ajtót, akkor már csak ketten maradtak a szobában: az MDF és a Fidesz. Az MDF három képviselője (akik valójában már nem is tagjai a pártnak) nem elegek a többséghez, így Demszkynek a Fidesz kell.

És úgy tűnik, a Tarlós István vezette ellenzék hajlandó támogatni a városvezetést. Na de miért? Logikus lenne feloszlatni magukat, és időközi választást tartani, ám erre szeptember 30. után nincsen már lehetőség. (A jogszabályok szerint egy évvel az önkormányzati választások előtt már nem lehet ezt megtenni.) Ettől függetlenül sokatmondó, hogy a koalíciós szakítás után Tarlós és Demszky nyomban találkozott, majd baráti vállveregetés közben álltak a nyilvánosság elé. Megszületett tehát az elképzelhetetlen: SZDSZ-Fidesz együttműködés.

Az országos hatás

Demszky reagálása
Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester a döntéssel egy időben azt mondta: az MSZP fővárosi vezetői azt közölték a nyilvánossággal, hogy nem vállalják tovább Budapest vezetésének felelősségét, erről pedig előzetesen nem tájékoztatták az SZDSZ-t. Hozzátette ugyanakkor, hogy tudomásul veszik az MSZP döntését. Bár a döntést, amely a főpolgármester-helyettesek visszahívását is tartalmazza, akkor még nem jelentették be, Demszky Gábor előrevetítette: ha ők nem mondanak le, közjogilag nem hívhatja vissza őket, de a feladataikat elvonja tőlük.
Igaz, a fővárosban máskép mentek a dolgok, mint az országos politikában. Itt nem is egy olyan eset volt (valójában több mint 70 százalék), mikor az együtt szavazott az ellenzék és a városvezetés. Ám ennek az összeborulásnak illetve a szoci-liberális szakításnak kihatása lehet az országos politikára.

A budapesti politika látszólag külön életet él az országostól, mégsem szabad elfelejtenünk, hogy a főváros kicsiben az ország. Nem lényegtelen, hogy Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke véglegesítette a szakítás tényét, ahelyett, hogy Burány Sándorra, a párt fővárosi elnökére bízta volna. Jelezve: ez már nem csupán fővárosi, de országos ügy.

A naivak rögtön kérdezhetnék: de mi lesz az MSZP-SZDSZ kormánykoalícióval (ami de facto nem létezik, ám valójában mégis, hiszen így lehet csak megszavazni a költségvetést)? Ha ilyen messzire került a két párt egymástól az megrendítheti-e a bizalmat az Országgyűlés liberális képviselőiben Bajnai Gordon szocialista kormánya felé?

A válasz első körben, egyértelmű nem. A költségvetést meg fogja szavazni a Kóka János irányította SZDSZ-es frakció. Az ott ülő honatyák nagy része már annyira elszakadt az őt delegáló párttól és a Demszky Gábor – Retkes Attila fémjelezte új vezetéstől, hogy nagy ívben ejtenek arra, mi folyik Budapesten. Ám lényeges a mondat kitétele „a honatyák nagy része”. Mert a Fodor Gábor helyére beült Ikvai-Szabó Imre a főváros egyik alpolgármestere, Böhm András és Lakos Imre pedig szintén tagja a budapesti közgyűlésnek.

Alkupozíció


Számukra elégtétel lehet, hogy megszorongatják kicsit a költségvetés elfogadásánál az MSZP-t. Hozzájuk akár csatlakozhat Gulyás József is, aki számtalanszor a kormánypárt ellen szavazott. Ez pedig akár kétségessé is teheti a legfontosabb törvény elfogadását. A lehetőség azért is megvan, mert ugyan a frakciófegyelem (tehát amit a frakció többsége támogat, azt mindenkinek támogatni kell) jó ideig erős volt, de mostanában többször is voltak renitens képviselők, akik ezt - legutóbb épp a vagyonadónál - nem tartották be.

Mégis, saját politikai túlélésük rájuk kényszeríti, hogy a kormánypárttal együtt szavazzanak. A leginkább elképzelhető forgatókönyv, hogy a budapesti szakítás még erősebb alkupozícióba helyezi az SZDSZ honatyáit. Ez pedig megnöveli annak esélyét, hogy a kormánypárt néhány olyan módosító indítványt fogadjon el a költségvetéshez, amihez a liberálisok ragaszkodnának.

Megújulás

Az MSZP-SZDSZ fővárosi kenyértörése a kampánykérdések miatt lehetett volna még érdekes, hiszen egy esetleges újrakötött pártkoalíció sokáig benne volt a pakliban. Ám Retkes Attila, a liberális párt elnöke nem egyszer kijelentette: egyedül akarnak indulni a választáson.

Ha tehát a Fidesz támogatja Demszkyt (esetleg még alpolgármesteri helyeket is kap, bár ez egyelőre felettébb valószínűtlen) akkor a fővárosi közgyűlés megőrzi működőképességét az elkövetkezendő egy évre. Aztán pedig jöhet a teljes megújulás.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gondolataink témában
Szívesen látná Orbán Viktort köztársasági elnökként?
Szó sem lehet róla
Jobb lenne, mint miniszterelnökként
Teljesen hidegen hagy
Csak, ha nincs más elfogadható jelölt
Igen, alkalmas a posztra
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását