Szorosabb együttműködés a V4-ek és egyiptom között?
Egyiptom és a Visegrádi Négyek (V4) kapcsolatainak megerősítését javasolta szerdán Budapesten az egyiptomi külügyminiszter magyar kollégájának.
2009. október 14. szerda 12:22 - HírExtra
Ahmed Abul Geit Balázs Péterrel tartott közös sajtótájékoztatóján elmondta: Egyiptom szeretne megfigyelői státuszt kapni a V4-csoportban. Geit szerint ezzel Egyiptom kaput nyithatna a V4-országoknak az afrikai és az arab világ felé.
Balázs Péter a felvetéssel kapcsolatban közölte: a V4-csoport soros elnökeként Magyarország továbbítani fogja a javaslatot Csehország, Lengyelország és Szlovákia felé a csoport következő találkozóján, és majd közösen döntenek. Hozzátette, hogy maga a felvetés a V4-együttműködés fontosságát és nemzetközi befolyását jelzi, és ebből a szempontból mindenképp üdvözli az ötletet.
A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok kiválóak, és szorgalmazta a magyar-egyiptomi gazdasági kapcsolatok megerősítését, további bővítését.
Balázs Péter tájékoztatta egyiptomi kollégáját a Nyugat-Balkán integrációja érdekében tett magyar erőfeszítésekről. A találkozón külön kitért arra, hogy novemberen végén Budapesten Bosznia-konferenciát rendeznek, ami Egyiptom érdeklődésére is számot tarthat.
A két ország diplomáciai vezetői szót váltottak a közel-keleti válságról, az afganisztáni háborúról és az iráni kérdésről is. Kérdésre válaszolva Balázs Péter kifejtette, hogy Magyarország a nemzeti diplomáciai csatornák mellett a NATO és az Európai Unió keretén belül is lépéseket tesz a közel-keleti béke és stabilitás megteremtése érdekében. Megjegyezte: Magyarország egyetért azzal, hogy az amerikai kormányzat a kétállami megoldást szorgalmazza az izraeli-palesztin válság megoldására.
Ahmed Abul Geit sikeresnek és eredményesnek nevezte a Külügyminisztériumban folytatott tárgyalását. Arra az egyiptomi újságírói kérdésre, hogy Kairó mennyiben támaszkodhat Magyarország barátságára a közel-keleti béke előmozdításában, Geit kijelentette: Egyiptom összességében elégedett a magyar állásponttal a Közel-Kelet kérdésében. Budapest szerinte fontos szerepet játszik az európai uniós ügyekben, és Magyarország fontosságát tovább növeli, hogy 2011 első félévében az EU soros elnökségét fogja betölteni.
Forrás: MTI