KDNP: nem kegyelmez a költségvetés az oktatásnak
A KDNP szerint a jövő évi költségvetésben a tehetséggondozás és az esélyegyenlőség áldozatul esik a hiánycél megtartásának.
2009. október 15. csütörtök 12:00 - HírExtra
A jövő évi költségvetésben nincsenek prioritások, "nincs kegyelem": a tehetséggondozás és az esélyegyenlőség egyaránt áldozatul esett a hiánycél megtartásának, holott ezek a területek a kabinet gyakran ismételt hívószavai voltak - mondta Hoffmann Rózsa, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője csütörtököb Budapesten, sajtótájékoztatón.
A szakpolitikus példaként említette, hogy későbbre tolták a kötelező óvodai felvételt, a Nemzeti Tehetségprogram száz millió forinttal kisebb támogatást kap, "gyakorlatilag nem lesz pénz" az érettségire, csökkennek a normatívák. Utóbbi kapcsán elmondta: míg 2002-ben az óvodás gyermekek után járó támogatás 182 ezer forint volt, a most beterjesztett költségvetési javaslat 135 ezer 100 forintot irányoz elő.
Szerinte az alapfokú művészetoktatás a módos gyermekek szüleinek privilégiuma lesz. Bár a normatívákra az oktatási bizottság némi átcsoportosítást megszavazott, például a pályázati keret 860 millióról 460 millió forintra apadna. Megjegyezte: ez a terület lenne az, amellyel a hátrányos helyzetű, cigány gyerekeket vissza lehetne vezetni az iskolába.
Hoffmann Rózsa úgy kalkulál, hogy egy-egy közepes méretű iskola 20-40 millió forintos költségvetési hiánnyal számolhat a jövő évben, vagyis tanárelbocsátások, csoportösszevonások várhatók, miközben a tehetséggondozás egyéni, de legalábbis kiscsoportos oktatást kívánna. A kormányzat a saját céljait sem követi - tette hozzá az ellenzéki képviselő.
Stágel Bence, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség alelnöke azt tette szóvá, hogy a felsőoktatási szakkollégiumok támogatására az idei 50 millió forinttal szemben jövőre csupán 30 millió forint jutna. Az MTI kérdésére hozzátette: a KDNP és az IKSZ közös módosító indítványokat nyújt be, hogy legalább az idei támogatási szintet meg lehessen őrizni.
Úgy vélte, hogy a tehetséggondozás támogatásának drasztikus csökkentésével a Bajnai-kormány közvetett módon a magyar fiatalok külföldre vándorlását idézi elő.
Hoffmann Rózsa kiemelte: a KDNP és az IKSZ egyaránt elfogadhatatlannak tartja a 2010-es büdzsé egészét, mert az ország felemelését csakis az oktatáson, a tehetségek kiemelt támogatásán keresztül lehet elkezdeni.
A kereszténydemokraták szerint teljesen új költségvetést kell készíteni, ezt azonban már új politikai erőknek kell megtenniük - mondta.
Forrás: MTI