Megerősödött az ország iránti bizalom
Szollár Domokos szerint az elmúlt fél évben megerősödött az ország iránti bizalom, de közösen kell azért dolgozni, hogy ez megmaradjon.
2009. október 16. péntek 14:45 - HírExtra
A kormányszóvivő az MTI-nek nyilatkozva pénteken leszögezte: hat hónappal ezelőtt a Bajnai-kormány azzal a szándékkal vállalta feladatát, hogy a magyar családok, a vállalkozások, a munkahelyek nagyobb védelmet élvezzenek a gazdasági válság súlyosabb hatásaival szemben, stabilizálódjon a költségvetés, újból megerősödjön az ország iránti bizalom, és a kormány mielőbb megteremtse a gazdasági növekedés feltételeit.
Szollár Domokos hangsúlyozta, hogy ezekben a hónapokban Magyarország elindult a válságból kivezető úton, elkerülte a pénzügyi összeomlást, de még nincs teljes biztonságban.
A kormányszóvivő kiemelte: az országnak továbbra is szigorú költségvetési politikához kell tartania magát, hogy az eddig elért eredmények megszilárdulhassanak, és Magyarország elinduljon egy tartható növekedési pályán.
Megismételte: a válságkezelő kormány eltökélt abban, hogy betartja az idei évre és a 2010-re vonatkozó államháztartási hiánycélt, csak a szigorú fiskális politika teremti meg az újbóli, tartós növekedés alapjait.
Szollár Domokos a kormány által elért eredmények közé sorolta, hogy erősebb lett a forint, harmadára csökkent Magyarország csődkockázati mutatója, az ország ismét a piacról finanszírozza magát, és a meghatározó vélemények szerint Magyarország másoknál gyorsabban és határozottabb lépésekkel indult el a válságkezelésben.
A Bajnai-kormány válságkezelő intézkedései közül a szóvivő kiemelte: a kabinet kétéves áthidaló kölcsönnel, állami garanciával lakáshitel-támogatási programot dolgozott ki, az önkormányzatoknak elővásárlási jogot és ehhez szükséges kedvezményes hitelkeretet biztosított, a bakokkal közösen banki magatartáskódexet alkotott.
Szollár Domokos a gazdasági válság társadalmi hatásainak csökkentését szolgáló lépések közé sorolta a kríziskezelő program kidolgozását, a méltányossági nyugdíjkeret megemelését, a roma integrációs program elindítását.
A munkahelyvédelem és munkahelyteremtésről szólva kiemelte az Út a munkába és a 4 plusz 1-es programot, a foglalkoztatási szabályok egyszerűsítését.
A Bajnai-kormány több lépést tett az egyensúly megteremtése érdekében is - közölte a kormányszóvivő. Hozzátette: ilyen volt a program, amely az "állam magán kezdte a takarékoskodást" szlogen mellett futott, illetve ide tartozik a közszféra béreinek 2 éves rögzítése és a 13. havi juttatás megszüntetése, a szociális juttatások szűkítése, benne a 13. havi nyugdíj megszüntetése, illetve a kincstárnoki rendszer létrehozása.
A célzottabb szociális rendszer kiépítése érdekében is több intézkedést hozott a kormány - folytatta Szollár Domokos. Emlékeztetett: csökkent a táppénz mértéke, a családi pótlék összegét 2 éves időtartamra rögzítették, 2010-re kivezetik a gázár- és távhő-kompenzációs rendszert. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy október 1-vel 10-14 százalékkal csökkent a gáz ára, 2010. január 1-vel pedig az 5 százalékos kulcsba kerül a távhő áfája.
A kormány július elsején felfüggesztette a korábbi lakástámogatási rendszert és október 1-jétől új, célzottabb rendszert vezetett be - hangsúlyozta a szóvivő.
A növekedést és a foglalkoztatást ösztönző intézkedések között az adó-, nyugdíj-, családtámogatási rendszer átalakítását, a vállalkozások támogatását emelte ki Szollár Domokos.
Szólt a bürokráciát csökkentő lépésekről, és arról is, hogy több döntést hozott a kormány a bizalom és közbiztonság helyreállítása érdekében.
A Bajnai-kormány külpolitikája kapcsán a magyar-szlovák viszonyról szólva a kormányszóvivő azt mondta: komoly eredmény, hogy a Robert Fico-val való találkozót követően Szlovákia elvállalta, az Európai Biztonsági Együttműködési Szervezet kisebbségi főbiztosának ajánlásait fogja érvényesíteni a nyelvtörvény végrehajtásánál.
Az eddigi válságkezelő intézkedések megőrzését és a még tervezett lépések fedezetét garantálja a 2010-es költségvetés - szögezte le Szollár Domokos. Hozzátette: a kormány takarékos büdzsét nyújtott be a parlamentnek, a költségvetés stabilitása érdekében két nagy kiadási területen, az önkormányzatok és a közösségi közlekedés finanszírozásában van szükség jelentős megtakarításra.
Forrás: MTI