Mi a gondja Sólyomnak?
Két év múlva népszámlálás lesz az országban. A kérdőív elkészült, a törvényt a kormánytöbbség elfogadta, Sólyom Lászlónak azonban vannak vele kifogásai. Jogosak a gondjai az államfőnek?
2009. október 21. szerda 15:49 - Pénzes Dávid
2011-ben népszámlálás lesz az országban. Ehhez az Országgyűlés meg is alkotta törvényt, ami tartalmazza az egész kérdőívet. A törvényt október elején 192 igen szavazattal fogadták el, az ellenzék 155 képviselője tartózkodott a szavazástól. Ez a politika nyelvére lefordítva azt jelentette, hogy politikailag nem jött volna jól ki, ha az MSZP mellé állnak, de szakmailag elfogadhatónak tartják a törvényt. Nem úgy Sólyom László.
A köztársasági elnök hivatala szerdán jelentette be, hogy Sólyom László alaposabb megfontolásra
visszaküldi a Parlamentnek a törvényt, és egyelőre nem írja alá. Alkotmányossági kifogása nem volt.
Mi a gond?
A kérdőív tartalma
Természetes személyekre vonatkozóan a következőkre: nem, születési idő, állampolgárság, nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás, családi állapot, jelenlegi és egy évvel korábbi lakóhely, születési hely, háztartások és családok összetétele, iskolai végzettség, gazdasági aktivitás, foglalkozás, munkáltató, lakáshasználat jogcíme. A lakásokra vonatkozóan: rendeltetés (típus), használat formája, tulajdoni jelleg, lakás-alapterület, építési év, szobák száma, felszereltség. Az intézetekre vonatkozóan: rendeltetés, férőhelyek száma, az üzemeltetés idő szaka. Az adatszolgáltatás - a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás jelzésének kivételével - kötelező, egyben kötelező a valóságnak megfelelő adatot szolgáltatni.
Sólyom László indoklásában több dolgot is kifogásolt. Egyrészt nem ért egyet azzal, hogy a termékenységre, egészségi állapotra és fogyatékosságra, valamint a vallási hovatartozásra nem gyűjtenének adatot, miközben a korábbi népszámláláskor (2001-ben) mindezt megtették.
Az államfő érvelése világos: csak akkor tudjuk az országban az elmúlt tíz évben lezajlott társadalmi folyamatokat megfelelően elemezni, és abból okulva megfelelő mederbe terelni a jövőt, ha össze tudjuk hasonlítani a múltat a jelennel. Különösen lényeges, hogy a Sólyom által emlegetett témakörök igen kényes pontra világítanának rá. Az ország egészségügyi állapotának ismerete egy egészségügyi reform előtt (melyet minden jel szerint a következő kormány lesz kénytelen elindítani) egyáltalán nem mellékes kérdés.
A kisebbségi lét
Az államfő másik lényeges kifogása az etnikai hovatartozáshoz kapcsolódik. A törvény szerint ugyanis csak a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozás kérdése szerepel a kérdőívben. Sólyom László szerint általában kellene a nemzetiséget megkérdezni, attól teljesen függetlenül, hogy épp a többséghez vagy kisebbséghez tartózónak vallja magát az adott személy.
Tény, hogy a nemzetiségi kérdés,
különös tekintettel a roma származásúakra a jövő egyik fontos ügye lesz, amit csak akkor lehet kezelni, ha törvényalkotók tisztában vannak a pontos számokkal, növekedési arányokkal, az ehhez kapcsolódó végzettségi szintekkel, foglalkoztatással. Ha ez a kép nem tisztul ki, nem lehet belefogni a cigányság felemelésének hosszú távú terveibe.
Mikor lesz a népszámlálás?
Az eredeti jogszabály szerint a teljes körű megkérdezésen alapuló népszámlálást 2011 őszén tartják, az adatfelvételt 2011. október 1. és november 30. között kell végrehajtani. A népszámlálás során az adatszolgáltatás a természetes személyek, a lakások, valamint az intézetek bizonyos adatköreinek összeírására terjed ki.
A törvénnyel kapcsolatban tudni kell, azt is, hogy az esedékes népszámlálást megpróbálták úgy összeállítani, hogy minél kevesebb pénzből meg lehessen valósítani. Ha bekerülnének Sólyom László felvetései, KSH-s forrásaink szerint nem dobná meg nagyságrendekkel költségeket, de mindenképpen drágább lenne.
Felvilágosítás
A statisztikusok gondja inkább az, hogy értékelhetőek lesznek-e a válaszok. Hiszen sokan szégyellik bevallani etnikai hovatartozásukat, fogyatékosságukat, vagy felekezeti hovatartozásukat. Ahhoz, hogy valódi, értékelhető eredményeket szolgáltasson a népszámlálás ezeknek a fontosságára kellene felhívni a lakosság figyelmét - ami természetesen újabb költséget jelentene.
Hogy az Országgyűlés Sólyom László kifogásait miként kezeli, még nem tudjuk, mindenestre nem tartalmaznak olyan földtől elrugaszkodott megállapításokat, hogy ne lehetne rajtuk elgondolkodni.