2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Demszky: a főváros csak arányos áldozatot vállal

A főváros szívesen vállal áldozatot a költségvetés egyensúlyának megteremtéséért, ha ez az áldozat arányos és nem veszélyezteti azt az adótermelő képességet, amely révén Budapest továbbra is az ország gazdasági növekedését szolgálhatja.
2009. október 27. kedd 18:05 - HírExtra
Az állami költségvetés fővárosra gyakorolt hatásairól tartott sajtótájékoztatón Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes kérdésre válaszolva elmondta: a jelenlegi tervek szerint az állam 15, a legrosszabb forgatókönyv szerint azonban 25 milliárd forinttal adna kevesebbet a fővárosnak, mint az idén. E szerint az intézmények 5-7 százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak, aminek következtében kevesebb feladatot láthatnak el, vagy ugyanannyit, de rosszabb minőségben.

Kifejtette: az adóerő-képesség utáni elvonások mértékét további 25 százalékkal növelné a kormány, ez a főváros esetében 7,2 milliárd forint elvonását jelentene, a belterületi utak felújítására szóló program beszüntetése pedig 3 milliárdos elvonást. A központi normatív támogatások 5 milliárd forinttal csökkennének, ez 15 milliárd forint elvonását jelenti. Ha azonban az iparűzési adó 10 milliárd forintját is elvonják Budapesttől, az elvonás mértéke 25 milliárd forint lesz "a legrosszabb forgatókönyv szerint".

Demszky Gábor főpolgármester azt kérte az országgyűlési képviselőktől, támogassák a költségvetéshez benyújtott módosító javaslataikat. Külön kérte az adóerő-képesség utáni elvonás mértékének további 25 százalékos csökkentésére vonatkozó tervvel kapcsolatban, hogy azt Budapest - hasonlóan a korábbi évekhez - visszaigényelhesse a BKV támogatására. Mint mondta, ezzel a 7,2 milliárd forinttal csökkenne a cég hiánya, és konszolidálni lehetne a vállalatot.

Ikvai-Szabó Imre elmondta: több módosító indítványt is benyújtottak a költségvetés tervezetéhez, mivel az önkormányzatokat érintő 72 milliárd forintos nettó elvonás a fővárost érinti a legmarkánsabban.

Egyik javaslata, hogy a belterületi utak felújítására további 7,5 milliárd forintot csoportosítson át a kormány, az "Útpénztár" alapból 2010. december 31-ig befejeződő útfelújításokra igényelhetnének pénzt az önkormányzatok.

Az adóerő-képesség utáni elvonások növelésével kapcsolatban megjegyezte: az a fővárosban éves szinten 7,2 milliárd forintot jelentene, ezért javasolják, hogy azt az önkormányzatok visszaigényelhessék, ha a pénzt a helyi közösségi közlekedés fejlesztésére fordítják. Az adóerő-képesség utáni elvonás növelése azt jelenti, hogy eddig a fejlettebb régióktól a fejletlenebbekhez átcsoportosított összeg 25 százaléka visszaigényelhető volt, ha az önkormányzat a pénzt beruházásra fordította, a jövő évi költségvetésben ez a lehetőség megszűnne.

Kiemelte: a jelenlegi javaslat szerint hátrányos az önkormányzatokra az adóerőképesség-számítás módja, mert az év elején előzetesen becsült adóalapot az év végén ténylegesen teljesített összegnek megfelelően kell számba venni, ez azonban kiszámíthatatlanságot okoz a költségvetésben év közben. Ezért azt javasolja, hogy az adóerőképesség-számításnál a tárgyévet megelőző két év tényadatait vegyék figyelembe.

Az iparűzési adóról azt mondta, 2008-ban 194 milliárd folyt be ebből a fővárosnak, ez 2009-ben tovább növekszik. A költségvetési javaslat szerint az utólagos elszámolás miatt egy egyszeri, 20 milliárd forintnyi kieséssel kellene számolnia a fővárosnak, ami a forrásmegosztást követően mintegy 10 milliárd forintos hiányt jelentene Budapestnek.
A központi normatív hozzájárulások csökkentése 5 milliárd forintos kiesést jelent, azaz 5-7 százalék működési kiadást kellene megtakarítani.

Demszky Gábor arról beszélt, hogy "ha Budapest előrelép, az ország is előrelép, de ha vissza kell fognunk fejlesztéseinket, Magyarország is egy helyben fog topogni". Utalt rá, hogy a fővárosban 2002-2008 között 60 százalékkal nőtt az egy főre jutó GDP, "a budapesti gazdaság pörög", és féltik ennek a gazdaságnak a teljesítményét a kormány tervezett intézkedéseitől. Ha azonban a jelenlegi költségvetést fogadják el, "nem hogy fejleszteni, de fenntartani is nagyon nehéz lesz" - mondta.

Mint mondta, a Budapest által megtermelt bevételt osztja újra az ország, amikor a vidéket és a fideszes "bezzegvárosokat" fejleszti. Budapest az ország nettó befizetője, a növekvő adóbevételekből azonban az állami költségvetés egyre kevesebbet juttat vissza: amíg a főváros a GDP 37 százalékát állítja elő, a beszedett adónak kevesebb mint 10 százalékát kapja vissza az államtól a 24 önkormányzat(a 23 kerület, illetve a főváros).

Ikvai-Szabó Imre elmondta: arra számítanak, hogy a költségvetés a jelenlegi formájában "megy át" az Országgyűlésen. A tervek szerint a fővárosi önkormányzat november végére készíti el a költségvetési koncepcióját.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását