Nőstényhiány van
A kihalás veszélye fenyegeti a Franciaországban mára rendkívül alacsony létszámúra zsugorodott barnamedve-populációt, melyet egyedül új nőstények betelepítésével lehetne megmenteni - állapították meg a szakemberek.
2009. október 28. szerda 18:26 - HírExtra
A PlosOne című portálon megjelent tanulmány szerint, a medve populáció problémáját a hím példányok magas és a nőstények rendkívül alacsony száma okozza. Utóbbiak betelepítése pedig nem csupán az állatok összlétszámát növelné, de a probléma mögött meghúzódó okokat is orvosolná. "Arra a megállapításra jutottunk, hogy Franciaországban csak további áttelepítésekkel lehetne életképes medvepopulációt fenntartani. A hímeknek pedig elsősorban nőstényekre lenne szükségük" - mondta a kutatás vezetője, Guillaume Chapron, a Svéd Gazdaságtudományi Egyetem professzora.
A Franciaországban élő barnamedvék még a XX. század folyamán kezdtek eltűnni az ország legtöbb részéből, és mára csupán a Pireneusok területén maradt fenn két elszigetelt kolóniájuk. A központi populációban, melyet a korábban még Szlovéniából áttelepített medvék alkotnak, megfelelő számú nőstény van, és az állatok összlétszáma is folyamatosan növekszik. Nyugati társaiknál azonban a hímek vannak többségben, és a medvék létszáma folyamatosan csökken. A kutatók az 1993 és 2005 között
összegyűjtött adatok elemzésével jutottak arra a megállapításra, hogy míg a felnőtt egyedek túlélési arányai mindkét kolónia esetében magasak, addig a nyugati térségben élő csoportban sokkal alacsonyabb a szaporodási ráta.
A kutatást végző csoport szerint az eredményeik kizárják azt a korábbi felvetést, miszerint az emberek lennének felelősek a populáció létszámának csökkenéséért, és inkább a beltenyészetet, illetve a csoportok hím tagjainak erőszakos viselkedését teszik felelőssé a problémáért. A hímek ugyanis hajlamosak megölni a nem rokon medvekölyköket, emiatt a nőstények pedig újra szaporodni akarnak. Ezek a problémák azonban mind orvosolhatóak lennének az új nőstény egyedek betelepítésével - állítják a szakemberek, akik szerint, így visszafordítható lenne a folyamat.
A tanulmány továbbá megcáfolja azt a korábbi elméletet, mely szerint csak az állatok létszámcsökkenési problémájának megoldása után lenne szabad belefogni az áttelepítésbe, és helyette azt javasolja, hogy már önmagában az új egyedek betelepítésével ki lehetne küszöbölni a létszámcsökkenés mögött megbúvó problémákat.
Forrás: MTI