New Yorkból lövetik Karzait
Kolosszális öngólról, vagy valamilyen sötét politikai disznóságról lehet csak szó, miután az "amerikai hivatalos körök" kiteregették a New York Times-nak, hogy Karzai elnök ópiumcsempész testvérét a CIA pénzeli.
2009. október 29. csütörtök 07:43 - Tatai Gábor
A november 7-ére kiverekedett újabb afgán választások előtt pontosan egy héttel a New York Times úgy gondolta, kicsit megszellőzteti Karzai elnök öccsének ópiumügyeit, és a CIA-hoz fűződő kapcsolatát. Most őszintén… ezen ki lepődött meg?
Ahogy arról a múlt heti
cikkünkben értekeztünk, Karzai augusztusi győzelmével maga az Egyesült Államok volt legkevésbé megelégedve. A washingtoni nyomásgyakorlásnak megfelelően Abdullah Abdullah, Karzai riválisa újra ringbe szállhat a miniszterelnökségért.
Abdullah esetleges győzelmét az általunk megszólaltatott elemző, Marton Péter is „meglepő fordulatnak” értékelné. Ahhoz, hogy Abdullah tiszta választási többséget szerezzen alig több mint egyetlen hét leforgása alatt - éppen akkor, amikor a csalódott afgánok többsége a maradék érdeklődését is elvesztette a demokrácia iránt – egy olyan kisebb fajta csoda kellett, mint az új Karzai botrány, amit a New York Times most ezüsttálcán szervíroz a világsajtónak.
˝Olyan titkos, hogy még ő maga sem tudja, hogy mit csinál˝
CIA: Egy amerikai ˝sikertörténet˝
A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a maga nemében világrekordernek számít, már ami a ˝szupertitkos˝ fegyveres, vagy politikai akciók elpuskázását illeti. Kezdve egészen az iráni kormány megbuktatásával 1953-ban, a Disznó Öböl válságon keresztül, Fidel Castro kubai és Patrice Lumumba kongói diktátorok eltávolítására tett kísérletekig. Hatalmas mellélövés volt a vietnámi Főnix Program, vagy a laoszi ˝titkos háború˝ is, csak hogy a Chille-i Salvador Allende meggyilkolását már ne is említsük. A huszadik század történelmében a CIA ˝profizmusa˝ mindig és mindenhol odadolgozott, hogy a szabadsághős Egyesült Államokat zavarba és szégyenbe lehessen hozni a világ előtt. Az csak a kisebbik baj, hogy a CIA csak mocskos dolgokkal tudja megóvni a világot a még mocskosabb dolgoktól, de akkor legalább csinálná ezt olyan halkan, hogy közben az amerikai adófizetőket nyugodt lelkiismerettel hagyja aludni ágyaikban.
A legkényesebb világzűrökkel kapcsolatos kérdésekben a CIA-nak veszélyes elsőbbsége van a Kongresszussal szemben, ami a Noam Chomsky féle szabadúszó agybajnokok szerint jobbára annak tudható be, hogy a CIA működése annyira nagyon titkos, hogy még az alkotmányos funkcióit, vagy pontos jogkörét sem sikerült soha senkinek tisztázni.
A beszédesnek még csak távolról sem nevezhető CIA-val való folyamatos keresztbeszervezés következtében lehetséges az is, hogy a Karzai győzelmén fanyargó amerikai döntéshozók, most újra a washingtoni fedhetetlenség rovására kampányolnak Abdullahnak. Nincs ebben semmi meglepő, ha már egyszer az amerikai bürokráciának egyetlen városon belül is sikerül
összegabalyítania a saját ügyvivőit, akkor ugyan mekkora öngól zuboghat be egy transzkontinentális kötényből?
Őszinteségi roham
A New York Times meg nem nevezett hivatalos amerikai forrásokra hivatkozva szerdán azt állította, hogy
Ahmed Wali Karzai-t, Hamid Karzai elnök testvérét - aki a gyanú szerint nagy szerepet játszik az illegális afgán ópium kereskedelemben – a CIA pénzeli, hogy egy kandahári militáns csoport szervezésében segédkezzen. Karzai testvére engedélyezte a CIA-nak azt is, hogy a tálib rezsim egyik magas rangú vezetőjének egykori házát az amerikai különleges alakulatok használják Kandahár külvárosában, valamint ő segít az amerikai hírszerzésnek a tálibokhoz lojális helyiekkel kommunikálni és alkalom adtán találkozni.
A New York Times szerdai hasábjain állítottak az egész Karzai családra rossz fényt vetnek, beigazolódni látszik a tálib lázadók egyik legközkedveltebb propaganda szólama, mely szerint Karzai elnök nem más, mint egy amerikai báb, aki egyedül a nyugat érdekeit szolgálja. Pontosan egy hét múlva az ország új elnököt választ, a New York Times-nak nyilatkozó ˝hivatalos körök˝ alighanem ugyan azok a hangok lehettek, akik augusztus 20-a után választási csalás őrületbe kergették Afganisztánt. Gyanús ez a szokatlan washingtoni őszinteségi roham, éppen most, amikor Kabul utcáin már Obama bábukat
éget a tömeg.
Válaszok híján
A CIA 1973-óta tartó afganisztáni tevékenységének köszönhető többek között az al-Kaida létezése is - csakúgy, mint egykor a szovjetek ellen felfegyverzett mudzsahedinekkel, most egy kormány közeli drogbáró pénzelésével is csak a legjobbat akarták. Az ilyen kandahári ópiumgyerekekkel való trükközés nélkül, az afganisztáni háborút egyszerűen képtelenség megnyerni – a volt afgán főparancsnok leváltatásakor ezt még a Kongresszus is tudta, máskülönben miért rakták volna nyeregbe a megtestesült ravaszság hírében álló
McChrystal-t, aki a konvencionális hadviseléssel szemben, éppen a hírszerzésre kíván építeni.
Tehát amíg a CIA csendben (nem elég csendben) a létező összes lehetőséget és informátort felhajtja, hogy a nemzetközi misszió keze alá dolgozhasson, Washingtonban rejtélyes okokból kitalálják, hogy Karzai-t el kell süllyeszteni. Ez a bizonyos rejtélyes ok alaposan nyomós lehet, ha figyelembe vesszük, hogy a ˝hivatalos körök˝ ezért képesek voltak az ópiumüzérkedés rettenetes – ám régóta
gyanított - hírébe hozni a saját hírszerző ügynökeiket is.
A CIA persze most már hallgat mint a sír, pedig rajtuk kívül alighanem senki nem tudhatja, hogy egy ˝kedves˝ bürokratikus bakiról, vagy egy sötét politikai disznóságról van-e szó újból. A jövő heti „meglepetést” mindenesetre borítékolhatjuk - nem mintha Abdullah soha nem kapott volna CIA-dollárokat Stinger rakétákra, de ki emlékszik már azokra a békebeli hidegháborús időkre?
Forrás: HírExtra / New York Times