Dübörgő régészet
Babilóniai pecsétet találtak osztrák régészek, akik Egyiptomban a hükszoszok ősi fővárosának, Avarisznak a feltárását végzik. A Nílus deltájának észak-keleti részén található Avarisz (mai Tell-ed Dabaa) az úgynevezett második átmeneti korban az Egyiptomot megszálló hükszoszok fővárosa volt.
2009. október 31. szombat 13:17 - HírExtra
A térségben a Kr. e. XVIII. század végétől ismert volt egy település, amelyről az itt feltárt kisméretű házak alapján azt feltételezik, hogy a társadalom alacsonyabb rétegei lakták. A hükszoszok Kr. e. 1640 táján törtek be Egyiptomba, s csaknem száz évre megvetették lábukat a Nílus deltájában - olvasható a The Austrian Times (http://austriantimes.at) című angol nyelvű osztrák lap online kiadásában.
A települést Szalitisz hükszosz uralkodó építtette ki, s tette meg birodalma központjává a Kr. e. XVII. század második felében. A hükszoszok átvették a város főistenének, Széthnek a tiszteletét. Avariszt a XVII. dinasztia thébai uralkodói foglalták el Kr. e. 1530 körül, véget vetve a hükszoszok uralmának, az Egyiptomi Újbirodalom idején pedig a II. Ramszesz által alapított új főváros, Per-Ramszesz déli része települt a romjaira.
Irene Forstner-Müller, a kairói Osztrák Régészeti Intézet vezetője szerint az ékírásos táblácska azt jelzi, hogy a hükszoszok és Babilónia, a Tigris és Eufrátesz folyók vidékén lévő ókori birodalom a Kr. e. II. évezredben kapcsolatban állt egymással.
Forrás: MTI