A magyar-szlovák kapcsolatok kronológiája
Magyar-szlovák külügyminiszteri találkozó lesz kedden Szlovákiában. Balázs Péter, a magyar külügyi tárca vezetője és szlovák kollégája, Miroslav Lajčak találkozójának programjában szerepel az Ipoly-híd alapkőletétele Ráróspusztán, sajtótájékoztató Ipolytarnócon és Besztercebányán, valamint a külügyminiszterek munkamegbeszélése, majd előadása a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem Politológia és Nemzetközi Kapcsolatok Karának hallgatóinak.
2009. november 2. hétfő 21:00 - HírExtra
Alábbiakban összeállítást közlünk a magyar-szlovák kapcsolatok legfontosabb eményeiről 2008-tól.
2008. március 25. - A Pest megyei Pilisszentkereszt önkormányzata új, felújított épületbe kívánta költöztetni a kisebbségi szlovák önkormányzat irodáját. Az ügyből diplomáciai bonyodalom lett, Szlovákiában kisebbségellenes lépésnek minősítették a történteket.
2008. május 22. - Pozsonyban elfogadták az új közoktatási törvényt, amely szerint a szlovákiai magyar iskolákban a szlovák nyelvet olyan óraszámban kell tanítani, hogy a magyar iskolák diákjai megfelelően elsajátíthassák az államnyelvet.
2008. október 15. - Göncz Kinga külügyminiszter Brüsszelben az Európai Unió csúcstalálkozója alkalmával megbeszélést folytatott Ján Kubis szlovák külügyminiszterrel, akit budapesti látogatásra hívott meg.
2008. november 1. - Dunaszerdahelyen a helyi labdarúgó csapat és a pozsonyi Slovan Bratislava szlovák bajnoki mérkőzésén - amelyre mintegy ezer magyarországi szurkoló is elutazott - kommandósok hatoltak be a magyar szurkolók szektorába, a szokatlanul kemény fellépés következtében több sérültet kórházba kellett vinni. Aznap szurkolók tiltakozásul szlovák zászlót égettek a budapesti szlovák nagykövetség előtt.
2008. november 8. - A kelet-szlovákiai Királyhelmecen a nyíregyházi Nemzeti Őrsereg 28 tagja próbált megemlékezni az első bécsi döntés 70. évfordulójáról. A szlovák hatóságok emberi szabadságjogok elleni propaganda gyanújával bűnvádi eljárást indítottak ellenük.
2008. november 10. - Göncz Kinga magyar és Ján Kubis szlovák külügyminiszter az Európai Unió külügyminiszteri tanácskozása alkalmával Brüsszelben folytatott megbeszélést. Hangsúlyozták, hogy káros, ha a szélsőségesek határozzák meg a két ország kapcsolatát. Göncz Kinga utalt arra, hogy a Királyhelmecre utazó magyar nacionalisták magatartását a magyar kormány elítéli, míg a nacionalista Ján Slota pártja, a Szlovák Nemzeti Párt tagja a szlovák kormánykoalíciónak.
2008. november 15. - A szlovákiai Révkomáromban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hatpontos javaslatot adott át Robert Ficó szlovák kormányfőnek a szlovákiai magyar nemzetiségűek jogainak érvényesítésére, amit a szlovák kormányfő december 3-án elutasított.
2008. december 15. - Göncz Kinga Budapesten megbeszélést folytatott Ján Kubissal. A munkatalálkozón megvizsgálták a kormányközi vegyes bizottságok működését, a szlovák kisebbségi tankönyvtörvényt, a felvidéki magyar iskolák támogatását, az Ipoly-hidak ügyét és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) kérdését. Megállapodást írtak alá a Jószomszédság és Megértés közös külügyminiszteri díj megalapításáról. A díjat a magyar- szlovák viszonyért sikeresen munkálkodó közösségek és magánemberek kaphatják meg.
2009. február 17. - Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter budapesti bemutatkozó látogatásán Göncz Kinga külügyminiszter felvetette, hogy a KMKF-ről 2008. március 3-án elfogadott országgyűlési határozatot felül kellene vizsgálni. Lajcák elutasította Ján Mikolaj szlovák oktatási miniszter alkotmánybírósági fellépését a magyar földrajzi nevek használatáról elfogadott tankönyvtörvény ellen.
2009. május 13. - Pozsonyban Balázs Péter külügyminiszter új fejezet nyitását javasolta Magyarország és Szlovákia kapcsolatában.
2009. június 30. - Szlovákiában a parlament elfogadta az államnyelvtörvénynek a kisebbségeket hátrányosan érintő, szeptember 1-jén életbe lépő módosítását. A törvénymódosítás vitát váltott ki Budapest és Pozsony között is, és elmaradt a tervezett kétoldalú kormányfői találkozó.
2009. július 10. - Bajnai Gordon miniszterelnök Dubrovnikban, a Croatia Summit 2009 konferencia alkalmával a június 30-án elfogadott szlovák államnyelvtörvényről tárgyalt Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel.
2009. augusztus 21. - Sólyom László köztársasági elnököt - aki Révkomáromban a közadakozásból létesített Szent István-szobor avató ünnepségén vett volna részt - nem engedték be Szlovákiába.
2009. augusztus 30. - Balázs Péter a szlovéniai Bledben rendezett stratégiai fórum alkalmával megbeszélést folytatott Miroslav Lajcákkal a magyar-szlovák kormányfői találkozó előkészületeiről, és "megoldási javaslatokat" dolgoztak ki a két ország közötti problémákra.
2009. szeptember 5. - Stockholmban az európai uniós külügyminiszterek kötetlen tanácskozása alkalmával Balázs Péter és Miroslav Lajcák a magyar-szlovák feszültségről folytatott megbeszélést, majd a tanácskozásba harmadik félként, az EU soros, svéd elnöksége képviseletében bekapcsolódott Carl Bildt svéd külügyminiszter is.
2009. szeptember 10. - Szécsényben találkozott Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök. A találkozón elfogadott 11 pontos nyilatkozat szerint Szlovákia kész az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának ajánlása szerint módosítani az államnyelvtörvényt. A két kormányfő - fenntartva az eset jogi aspektusaival kapcsolatos eltérő álláspontját - sajnálatát fejezte ki Sólyom László államfő augusztus 21-ei, meghiúsult révkomáromi látogatásának "körülményei miatt".
2009. szeptember 24. - Balázs Péter az ENSZ- közgyűlés alkalmával New Yorkban egyeztetett Miroslav Lajcákkal a szeptember 10-i szécsényi magyar- szlovák kormányfői nyilatkozat 11 pontjának végrehajtásáról.
Forrás: MTI