Lehetőség az iskolai erőszak felszámolására
Az MSZP szeretné elérni, hogy a szülő, ha nem megfelelő magatartást tanúsít az iskolában, 150 ezer forintra is büntethető legyen. Az "érintettek" tiltakoznak, a pedagógusok úgy vélik: a javaslat a esélyt ad az iskolai erőszak felszámolására.
2009. november 3. kedd 16:11 - Nagy András
Továbbra sem világos, mi szükség van a törvények módosítására. Hiszen például a Polgári törvénykönyv nem csupán a fizikai bántalmazás jogi kategóriáját, hanem a fenyegetés vagy rágalmazás tényállását is ismeri. Ez miért nem elegendő ahhoz, hogy a renitens szülő elnyerje „méltó” büntetését?
Az a helyzet, hogy a polgári peres eljárás ma Magyarországon egy nagyon hosszadalmas és igen bizonytalan kimenetelű művelet. Ezzel szemben a mostani javaslat a jegyzőt saját hatáskörében, szabálysértési eljárás keretében bízná meg a vitás esetek kivizsgálásával, ami lényegesen meggyorsítaná a folyamatot. Higgye el, szükség van erre, mert
a szülők nagyon gyakran bántalmazzák verbálisan a pedagógusokat.
Mégis milyen gyakoriságról lehet beszélni? Keszei Sándor azt mondja, aránytalanul jelenik meg a közvélemény előtt a tanárok elleni erőszak, a pedagógusok a sajtó segítségével is csupán öt-hat esetet tudnak felmutatni évente, miközben ennek a számnak durván a háromszorosát teszik ki az iskolai erőszak miatti tanulói öngyilkosságok. Állítása: a hozzájuk évente beérkező 2-300 ezer panasz túlnyomó többsége a tanárok és tanítók erőszakos magatartásáról szól…
Nem jogerős ítélet, nyolc hónap után
Hat, illetve nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte a Kisvárdai Városi Bíróság kedden azt a két nőt, aki februárban a mándoki általános iskolában bántalmazta az egyik tanárt. Az egyik vádlott fellebbezett, így az ítélet nem jogerős.A pedagógust azután bántalmazták, hogy az elsőrendű vádlott kislánya az iskolából hazaérve arról panaszkodott: a tanárnő figyelmeztette a magatartása miatt és tetvesnek nevezte őt. Az ezen feldühödött anya - másik, 19 éves lányával együtt - elment az iskolába, ott trágár szavakkal szidalmazni kezdték a pedagógust, majd a fiatalabbik nő ütni kezdte őt, a radiátornak lökte, s a földre kerülő pedagógusba belerúgott. A tanár a bántalmazás miatt nyolc napon belül gyógyuló koponya- és mellkasi zúzódásokat szenvedett.A két vádlottat közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és testi sértés bűntettében találták bűnösnek. Az anyára hat hónap letöltendő börtönbüntetést és közügyektől való egyéves eltiltást szabott ki a bíróság, valamint elrendelte korábbi, lopás miatt kiszabott hat hónapos börtönbüntetésének végrehajtását is. Lányát nyolc hónapra ítélték el, a végrehajtást három év próbaidőre felfüggesztve.
MTI
A tanulói öngyilkosságokról szóló kijelentést életveszélyesnek tartom. Ha egy gyerek öngyilkosságot követ el, közel sem biztos, hogy csak az iskolával, illetve egy-egy pedagógussal való konfliktusa viszi erre. Ilyen esetben a család felelőssége is fel kell, hogy merüljön. A tanárok által elkövetett erőszakról pedig a következőket tudom mondani: minden esetben az iskola felelős vezetőjének kell a lehető legszigorúbban fellépni ellene. Minden pedagógus tudja: ha egy gyereket bántalmaz, az az állásába kerül. Nincs olyan munkaügyi bíróság, amelyik neki adna igazat egy ilyen perben, még akkor sem, ha
önvédelemből ütötte meg a diákot.
Aránytalanul jelenik meg a közvélemény előtt a tanárok elleni erőszak vagy sem?
Konkrét számokat nem tudok mondani arra vonatkozóan, hány ügy fordul elő évente. Az viszont biztos, hogy sok esetben nem kerül napvilágra a pedagógus bántalmazása, mert sok kolléga a saját szakmai kudarcaként éli meg, ha erőszakot követnek el vele szemben, ezért nem szívesen beszél róla. Ezzel együtt sem állítom, hogy ugyanannyi pedagógust vernek meg, mint diákot. Elvtelenül nem védem a kollegákat.
Ki fogja meghatározni, hogy mi számít „nem megfelelő” szülői viselkedésnek? Ki dönti majd el, hol húzódik a határ a kemény szülői érdekérvényesítés és az agresszió között?
Az a bajom nekem is a törvénnyel, hogy nagyon sok szubjektív elemet tartalmaz. Sok mindent kell még pontosítani, például azt is, hogy az iskola mely esetekben értesítheti a jegyzőt, de az iránnyal ettől függetlenül egyet kell, hogy értsek.