Szaporodnak a mellrákos esetek
A mellrák egyre inkább globális járványnak tekinthető: szaporodik az érintettek száma a fejlődő országokban, ahol az átlagosnál nagyobb a halálozási arány, és sokan nem férnek hozzá a szükséges kezelésekhez - óvnak amerikai kutatók.
2009. november 3. kedd 12:05 - HírExtra
"Valaha azt gondoltuk, hogy a mellrák csak a gazdag nők problémája, ám most már tudjuk, hogy a mellrák nem válogat: a gazdagokat és a szegényeket egyaránt sújtja. A különbség csupán az, hogy mire a szegény nőknél diagnosztizálják a kórt, gyakran túl késő, hogy hatékony legyen a kezelés" - hangsúlyozta Felicia Knaul, a Harvard Egyetem Global Equity elnevezésű kezdeményezésének munkatársa abból az alkalomból, hogy a témáról keddtől csütörtökig konferenciát tartanak a massachusettsi Cambridge-ben.
A Harvard Egyetem közegészségügyi iskolájának kutatói szerint várhatóan mintegy 1,35 millió mellrákot diagnosztizálnak 2009-ben, ez az összes rákos eset 10,5 százaléka, így a második leggyakoribb tumortípus. Az idén regisztrált 450 ezer emlőrákos halálozás 55 százaléka olyan országokban következik be, amelyekben hiányoznak a források a korai diagnózisra és a kezelésre.
A mellrák korai felismerés után jól kezelhető, ezért fordulhat elő, hogy a miatta történő halálozás valószínűsége megfelelő egészségügyi ellátás hiányában a legszegényebb országokban 56 százalék, a közepes bevételű országokban 39 százalék, a leggazdagabb országokban pedig csak 24 százalék.
A szakemberek kiemelték, hogy nincs egységes megoldás valamennyi ország számára. Ami azonban mindenütt fontos: megfelelő infrastruktúra az ellátáshoz, a nők szűrése, valamint az, hogy megszüntessék a mellrákhoz fűződő társadalmi megbélyegzést.
Forrás: MTI