Világ előtt égetjük magunkat a rádióbotránnyal
Nemzetközileg is lejáratja Magyarországot az Országos Rádió és Televízió Testületnek a rádiós frekvenciapályázatban tapasztalt eljárása - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján.
2009. november 7. szombat 15:45 - HírExtra
Ez üzenet az üzletembereknek, befektetőknek és az egész világnak, hogy Magyarországon törvénnyel szemben ilyen eljárást meg lehet engedni - hangoztatta a pártelnök arra utalva, hogy pénteken a Financial Times is írt a frekvenciapályázat körüli botrányról.
Hozzátette: az elmúlt hetekben több hasonló eset is történt, például a pécsi vízmű "foglalása". Ezek azt mutatják a világnak, hogy Magyarországon át lehet lépni szerződésen, fel lehet rúgni a törvényeket és a verseny szabadságát felül lehet írni "pártmutyikkal" - fogalmazott Dávid Ibolya.
"A két másik külföldi tulajdonú rádióállomás arról számolt be, hogy a pályázati eljárás kezdete előtt olyanok keresték meg őket, akik a két párt képviselőinek mondották magukat és felajánlották, meghosszabbítják engedélyeiket, ha a pártok megkapják a cég tőkéjének 50 százalékát" - idézte a pártelnök a Financial Timesban megjelent cikket.
Közölte: ez már nem politikai korrupció, ez a korrupció egyéb tényállását is kimeríti, ezért az MDF tisztán szeretne látni a kérdésben. A párt ismételten felkéri Bajnai Gordon miniszterelnököt, tegye meg a szükséges lépéseket, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság a jogerős bírósági döntésig függessze fel az eljárást, ne adja ki az új rádiók működéséhez szükséges engedélyt.
Az MDF együtt érez a Sláger Rádióval és a Danubius Rádióval, mert egy "tisztességtelen versenyben, eljárásban maradtak alul" - mondta Dávid Ibolya, majd hozzáfűzte: kiállnak a két zenei rádió mellett, mert hívei a "hallásszabadságnak".
Hogy a párt nyomatékosítsa álláspontját egy Pasaréti úti óriásplakátot - amely a Sláger Rádió "Veled vagyok!" feliratot és több aláírást is tartalmaz - az MDF több vezetője aláírta.
A Financial Times pénteken arról írt: a frekvenciapályázatok ügye aggályokat vet fel azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon erősödhet a politikai beavatkozás az üzleti szférában, ahogy "a pártok igyekeznek pénzhez jutni a jövő évi általános választások előtt"
Majtényi László, az ORTT lemondott elnöke a gazdasági lapnak azt mondta: a két cégnek olyan üzleti tervei voltak, amelyek esélytelenek a sikerre. Nettó bevételük 50-55 százalékát ajánlották fel licencdíjként, jóllehet egy kereskedelmi rádióállomás a nettó bevétel legfeljebb 20 százalék körüli hányadát tudja befizetni úgy, hogy még nyereséges maradjon - tette hozzá Majtényi László.
Az ORTT múlt szerdán a Fidesz, a KDNP és az MSZP által delegált tagok voksával határozott a két országos kereskedelmi rádió műsorszolgáltatási jogosultságának odaítéléséről; a döntést egyhangúlag hozták meg. A kisebbik vételkörzetű, a lakosság 67 százalékát elérő - november 18-áig a Danubius Rádió által használt - jogosultságot az Advenio Zrt., a nagyobbik, 81 százalékos lefedettséget biztosító, most a Sláger Rádió adását továbbító hullámsávot pedig az FM1 konzorcium nyerte el hét évre.
A döntés miatt Majtényi László ORTT-elnök október 29-én lemondott posztjáról. A Sláger Rádió mellett a Danubius Rádiót üzemeltető társaság is keresetet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz az ORTT ellen.
Forrás: MTI