Az oktatási rendszer fütyül a tehetségekre
Debrecen fideszes polgármestere szerint a magyar oktatási rendszer az átlagostól leszakadókra, a hátrányos helyzetűekre koncentrál, pedig legalább ilyen fontos lenne a kiemelkedő tehetségeket felkarolni.
2009. november 13. péntek 17:51 - HírExtra
Úgy fogalmazott: a tehetségek jelenleg a 10 százalékát sem kapják meg annak, amennyit a hátrányos helyzetűekre költenek. Megítélése szerint pedig ahogyan vannak felzárkóztató iskolák emelt normatívával a hátrányos helyzetűeknek, ugyanígy kellenének külön iskolák a legkiválóbb diákok számára is.
Az ilyen elit iskoláknak azonban szigorúan csak szakmai kritériumok teljesülésén kell alapulniuk és csak akkor lenne létjogosultságuk, ha a társadalmi mobilitást segítenék és nem egy szűk elit zárt intézményei lennének - figyelmeztetett, hozzátéve: ennek nem politikai, hanem nemzeti ügynek kell lennie.
Kósa Lajos az MTI érdeklődésére elmondta: a politika által nem befolyásolható, egységes rendszert kell kialakítani, amely alapján a teljesítmény mérhető lenne. Mérni kell a diákok és az oktatási intézmények teljesítményét és ez alapján kell őket besorolni, valamint pénzzel támogatni - mondta.
Válaszában kifejtette, hogy már az óvodáknál el kell kezdeni a tehetséggondozást, majd az oktatási rendszer végén, a elit egyetemek létrehozásával kell befejezni. Kitért arra, hogy jelenleg is vannak bizonyos mérési eljárások, de ezek vagy pontatlanok vagy egyenesen torz eredményeket szülnek, helyettük egy mindenki által elfogadott sztenderd kell.
A most induló tehetséggondozó konferenciával ezekre a kérdésekre kívánjuk felhívni a figyelmet - zárta szavait Kósa Lajos.
Forrás: MTI