Küzdelem a betegség ellen
November 15-én nagyszabású családi egészségnapot rendez az Egy Csepp Figyelem Alapítvány a SYMA csarnokban. Erős Antónia, az alapítvány elnöke nyilatkozott a HírExtrának.
2009. november 14. szombat 08:49 - Győry S. József
Mit láthat, mit tanulhat az, aki kimegy az Egy Csepp Figyelem Alapítvány rendezvényére?
Ez egy ingyenes családi egészségnap, ahol nemcsak vércukorszintet mérünk, hanem nagyon sok, több mint 10 féle szűrés lesz. Látásvizsgálattól a lábvizsgálatig, tehát mondhatni, hogy tetőtől talpig kivizsgálják az érdeklődőket. Emelett persze nagyon sok szórakoztató program lesz, koncertek, gyerekprogramok, sorsolások, görögországi utakat lehet nyerni többek között. Megpróbáljuk olyan keretek között megtartani a diabétesz világnapot, hogy az emberek közben jól is érezzék magukat. Az elmúlt évek alapján ez bejön, mert egyre emelkedik a látogatói létszám, tavaly már több mint 8000-en voltak, most is a SYMA 10.000 főt befogadó csarnokában leszünk, tehát jöhetnek bátran, mert elférünk. A részletekért az olvasók
kattintsanak a honlapunkra, ha tehetik.
A diabéteszről, általában
Mi az a diabétesz?
A diabétesz mellitusz több betegséget rejt magában, melyek közös jellemzője az emelkedett vércukorszint. A diabéteszt mint szindrómát, tünetcsoportot is szokták emiatt említeni. A diabétesz lényege, hogy elégtelen inzulinelválasztás és/vagy hatás miatt emelkedik a vércukorszint, ami károsítja a szervezetet. Nem megfelelő kezelés esetében szövődmények alakulnak ki.
A cukorbetegség már évezredek óta ismert betegség, már az időszámításunk előtti 1550-es esztendő környékéről is vannak róla feljegyzések. Az ókori indiai orvos, Susruta is felismerte cukorbetegek két nagy csoportját. Ezt az idősebb elhízott betegek és a vékony, fiatal betegek alkották, akik akkoriban igen rövid ideig éltek.
Európában sajnos csak a XVII. században „fedezék” fel ismét a jelenséget, Thomas Willis jóvoltából. Érdembeli megoldás viszont egészen 1921-ig nem volt, ebben az évben találta fel az inzulint Frederick Banting vezetésével egy orvosi csapat. A felfedezést 1923-ban orvosi Nobel-díjjal ismerte el a tudományos élet, hiszen Banting felfedezése milliók életét mentette meg.
A diabétesz két fajtája
Az első típusú: Fiatal korban alakul ki. A betegségben szenvedő szervezetének az inzulintermelése leáll, így injekcióval kell inzulint juttatni a szervezetébe, valamint nagyon szigorú diétát kell tartania.
A második típusú: Idős korban alakulhat ki, és nem inzulinfüggő. A betegség kialakulhat a bennünk hordozott gének miatt épp úgy, mint az egészségtelen életmód, és kevés mozgás következményeként is. Ez a típus szövődménye is lehet az elhízásnak.
Mennyire súlyos a probléma?
A cukorbetegségnek több súlyos következménye is lehet, úgy, mint veseelégtelenség és súlyos esetben a vakság. Ám talán az egyik legsúlyosabb probléma a diabéteszes láb, mely a legrosszabb esetben amputálásra is kerülhet. Ez a probléma a betegek 3-4 százalékát érinti, és ennek a kezelése a cukorbetegség kezelésére fordítható költségek több mint 20 százalékát felemészti.
Hozzávetőleges adatok szerint mintegy 246 millió ember szenved cukorbetegségben a világon, és a szakemberek prognózisa szerint, ha nem változnak a jelenlegi tendenciák, 2025 környékére ez az amúgy is megdöbbentően magas arány megduplázódhat.
A hazai adatok sem pontosak, ám a magyarországi cukorbetegek számát megközelítőleg 800.000 főre, tehát a lakosság 7-8 százalékára becsüljük. A betegeknek mindössze a fele tud a betegségéről.
Mely tünetek lehetnek a cukorbetegség előfutárai?
A leggyakoribb tünetek, melyből az orvos erre a betegségre tud következtetni az elhúzódó sebgyógyulás, ismételten jelentkező pattanásos bőrbetegség, és az állandó viszketés lehet. A szemészorvos is diagnosztizálhatja a betegséget, hiszen a szemfenéken kialakuló jellegzetes elváltozások is a diabéteszre figyelmeztethetnek. Ebből is látszik, hogy a betegség tünetei igen változatosak, és a diagnosztizálásának körülményei is eltérőek. Jobb esetben egy rutinszűréssel megállapítható, viszont a legrosszabb esetben a kóma beálltával mutatható ki a súlyos kór.