A gondnok jogosítványai, a támogató kinevezése
A gondnok önálló eljárásra való feljogosításának és a támogató kinevezésének szabályait tartalmazza többek között az új polgári törvénykönyvvel (Ptk.) összefüggő, a nagykorú személy döntéshozatalának és jognyilatkozata megtételének segítéséhez kapcsolódó polgári nemperes eljárásokról szóló törvényjavaslat. Az előterjesztés általános vitája kedden kezdődött meg az Országgyűlésben.
2009. november 17. kedd 13:51 - HírExtra
Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára elmondta: az új Ptk. a cselekvőképesség szabályozása területén átfogó reformot valósít meg, a nagykorú személyek védelmét szolgáló szabályok között azonban vannak olyanok, amelyek a polgári perrendtartásba nem illeszthetőek be, annak kereteit meghaladó speciális nemperes rendeket kell kialakítani.
Az államtitkár közölte: az új Ptk. szerint meghatározott feltételek esetén a bíróság feljogosíthatja a gondnokot a korlátozás alá tartozó ügycsoportokban, vagy egyes ügyekben arra, hogy a gondnokolt helyett és nevében önállóan eljárjon, jognyilatkozott tegyen.
A politikus expozéjában azt mondta: a Ptk. rendelkezik arról is, hogy a bíróság határozatával az értelmi képessége, pszichés állapota vagy szenvedélybetegsége miatt segítségre szoruló cselekvőképes nagykorú személy számára meghatározott ügycsoportokban támogató személyt nevezzen ki.
Avarkeszi Dezső kifejtette: a gondnok önálló eljárásra való feljogosítása egyrészt a gondnok és a gondnokolt közös kérelmére, másrészt a gyámhatóság és a gondnok közös kérelmére történhet arra való hivatkozással, hogy a gondnokság alatt álló személy a fogyatékos személyekkel való kommunikáció terén jártas szakember véleménye alapján a gondnokával történő kommunikációra képtelen.
Hozzátette: az előterjesztés szintén nemperes eljárásban biztosítja annak lehetőségét, hogy a támogatásra szoruló személy saját maga részére támogató kirendelését kérje a bíróságtól.
Az államtitkár közölte: a törvényjavaslat szerinti eljárások felfüggesztésének és szüneteltetésének nincs helye, és bár nemperes eljárásokról van szó, az előterjesztés rendelkezik arról, hogy a kérelmezőt és a kérelmezettet is személyesen meg kell hallgatni.
Forrás: MTI