A nagykövetek nem vádolni akartak
René Roudaut, budapesti francia nagykövet szerint múlt szerdai nyílt levelükkel nem konfliktushelyzetet akartak teremteni és nem a kormányt akarták vádolni a nagykövetségek.
2009. november 23. hétfő 18:07 - HírExtra
René Roudaut azután nyilatkozott újságíróknak, hogy nyolc másik nagykövettel együtt hétfőn találkozott Bajnai Gordon miniszterelnökkel a parlamentben.
Elmondta, a Transparency Group nagykövetei havonta egyszer leülnek beszélgetni és a legutóbbi egyeztetésük után úgy gondolták, most legalább" fél tucat" olyan ügy van Magyarországon, amely miatt meg kell szólalni. Ezekből kettőt nevezett meg: az országos kereskedelmi rádiófrekvenciák újraelosztását, és a Suez-csoporttal Pécsett történteket.
A nagykövet hozzátette: nyílt levelükkel fel akarták hívni ezekre a problémákra a döntéshozók figyelmét.
René Roudaut úgy fogalmazott: a háromnegyed órás találkozó nagyon megnyugtató volt számukra.
Bajnai Gordon miniszterelnök kora délután találkozott azzal a kilenc nagykövettel, akik a múlt szerdán közös nyilatkozatban hívták fel a figyelmet a magyarországi befektetői klímát negatívan befolyásoló tényezők veszélyeire.
A konzultációt azután kezdeményezte a kormányfő, hogy a nagykövetek múlt szerdai közleményükben aggodalmuknak adtak hangot több "nem transzparens" viselkedéssel kapcsolatban a közszolgáltatások, műsorszolgáltatások és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein. A miniszterelnök azért kezdeményezte a személyes találkozót, hogy a nagyköveteknek személyesen is legyen lehetőségük kifejteni aggályaikat.
Bajnai Gordon tájékoztatta a nagyköveteket arról, hogy a magyar kormány elkötelezett abban, hogy ösztönözze a befektetéseket és további fejlesztéseket vonzzon, s abban is, hogy a kormány antikorrupciós intézkedéscsomagja sikeres legyen.
A Brit Nagykövetség honlapján magyarul olvasható közös nyilatkozatban az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetei emlékeztettek arra, hogy a Magyarországra irányuló külföldi közvetlen befektetések túlnyomó része az általuk képviselt országokból származik. Kifejezték reményüket, hogy a magyar gazdaság növekedési pályára áll, ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy sok múlhat a külföldi befektetők döntésén. "Magyarország barátaiként" remélik, hogy olyan befektetési klíma marad, amely "vonzó célállomássá teszi" az országot - fogalmaztak, hangsúlyozva, hogy az átláthatóság előny lehet ilyen versenyhelyzetben.
Forrás: MTI