Nagykövetek Bajnainál
Bajnai Gordon szerint a kilenc nagykövet hétfői megbeszélésükön világossá tette, hogy nyílt levelükben nem a kormányt kritizálták, hanem azokat a kormánytól független testületeket, szervezeteket, pártokat, önkormányzatokat.
2009. november 23. hétfő 16:30 - HírExtra
A kormányfő erről az után nyilatkozott újságíróknak, hogy találkozott a kilenc érintett Budapesti nagykövettel.
Bajnai Gordon elmondta: Magyarország nemzetközi megítélésnél két folyamat zajlik párhuzamosan egymással. Az egyik az erősödő, visszatérő bizalomé; a másik ezzel ellentétes, hogy konkrét események miatt egyes külföldi befektetők bizalmatlanná váltak. Erről szólt a nagykövetek nyílt levele - vélekedett a miniszterelnök.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a nagykövetek a megbeszélésen világossá tették, hogy Magyarország barátai és Magyarország érdekében cselekedtek. Én magam is barátként és szövetségesként tekintek rájuk, ahogyan a magyarországi befektetők is - közölte.
Bajnai Gordon emlékeztetett arra, hogy a külföldi befektetők Magyarországon több mint 500 ezer embernek adnak munkát.
Kiemelte: ha csak ebbe belegondolunk, akkor is világosan látszik, milyen óriási vesztenivalója van az országnak; ezért komolyan kell venni a figyelmeztetéseket.
A kormányfő tájékoztatta a nagyköveteket arról, milyen intézkedéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy javítsa a befektetői bizalmat. Ezek közül a korrupció elleni fellépést nevezte a legfontosabbnak és ismertette a parlament előtt lévő törvényjavaslat főbb intézkedéseit.
Szintén fontosnak tartja, hogy az Országgyűlés dönteni fog a párfinanszírozás átalakításáról. Mint mondta, erről is kérdezték a nagykövetek.
Bajnai Gordon a nagykövetekkel közölte: a kormány nem tesz le arról, hogy újabb és újabb aktív kezdeményezésekkel segítse a korrupció visszaszorítását Magyarországon. Minden demokratikus erőnek ebben meg kell tennie a maga dolgát - jelentette ki.
Beszámolt arról: a nagykövetek konkrét ügyeket is felvetettek. Példaként Suez-csoportot Pécsett ért atrocitást említette. Példa nélküli módon, egy jogi vitát erőszakos úton próbált rendezni egy önkormányzat, amelynek az a dolga, hogy a jog betartását képviselje - idézte fel.
A miniszterelnök a nagyköveteknek ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a kormány felajánlotta a közvetítést, amelynek eredményeként múlt hét szerdán leült egymással a város és a francia cég vezetése.
Mint mondta, több nagykövet is beszélt arról, hogy közvetlen negatív élményeik vannak az országos kereskedelmi rádiók frekvenciapályázata kapcsán. A kormányfő a nagyköveteknek jelezte, hogy időben szólt aggályairól, és támogatja a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását.
Az MTI azon kérdésére, mivel indokolták a nagykövetek, hogy nyílt levél formájában tették közzé álláspontjukat, azt válaszolta: a nagykövetségek úgy érezték, hogy Magyarország érdekében meg kell szólalniuk.
Felidézte: Magyarországon régóta működik egy úgynevezett Transparency Group. Ebben azok az országok vesznek rész, amelyek nagyon kényesek az átláthatóságra és a korrupciómentességre. A csoport rendszeresen meghív vezető politikusokat és rendszeresen megfogalmaz ajánlásokat is.
Ezzel összefüggésben kitért arra: a nagykövetek szerint a kormány tevékenysége javítja a Magyarország iránt bizalmat. Egyre több érve van a nagyköveteknek a befektetőik felé, hogy miért jó, ha itt maradnak. Ez elé a pozitív folyamat elé gördít akadályt az a néhány eset, amely a közelmúltban nagy nemzetközi nyilvánosságot kapott - mondta a kormányfő.
Arra a felvetésre, lesz-e a konkrét eredménye a találkozónak, elindít-e a megbeszélés valamilyen kezdeményezést, Bajnai Gordon úgy válaszolt: azt ígérte a nagyköveteknek, hogy a kormány azonnal kivizsgálja, ha tőlük olyan panasz érkezik, amely külföldi nagybefektetőt érint.
Az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetsége a múlt héten, közös nyilatkozatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyarországra irányuló külföldi közvetlen befektetések túlnyomó része az általuk képviselt országokból származik, majd ehhez azt is hozzátették, hogy befektetőik aggodalmát különösen a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein megmutatkozó "nem transzparens", nem átlátható "megnyilvánulások" váltották ki.
Forrás: MTI