Átlagosan 3 ágy egy kórteremben
Egy kórteremre Magyarországon átlagosan 3,33 ágy jut, a kórházi ágyaknak pedig 15,6 százaléka található egy- és kétágyas kórtermekben - derült ki az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) legfrissebb felméréséből, amelyet hétfőn tettek közzé.
2009. november 30. hétfő 20:20 - HírExtra
A kérdésekre 115 intézmény 164 telephelyéről érkeztek vissza válaszok, amelyek a társadalombiztosítás által finanszírozott összágyszám 90 százalékát fedik le.
Az összegzés szerint amennyiben a beteg egy- vagy kétágyas kórtermi elhelyezést igényel, arra 51, illetve 54 intézmény, illetve részleg esetében van lehetősége, átlagosan 10.929 és 6.457 forint/fő/éjszaka térítési díj ellenében. Hozzátartozó elhelyezésére az intézmények csaknem felében van lehetőség, átlagosan 3.562 forintos áron.
A hozzátartozó elhelyezésének lehetőségére 133 intézmény válaszolt, a megküldött válasz 51 százalékában nincs lehetőség a hozzátartozó elhelyezésére. Az intézmények 15 százaléka térítési díj megfizetése nélkül biztosít szállást a hozzátartozó számára.
Az elhelyezésért átlagosan a legtöbbet Észak-Alföldön és Közép-Magyarországon kell fizetni (5700 és 4925 forint/fő/éj), a legalacsonyabb térítési díjak pedig az észak-magyarországi régióban találhatók (átlagosan 1343 forint/fő/éj).
Az intézmények a térítési díjakra vonatkozó szabályzatukat elérhetővé kell tenniük a betegek számára, ezt a válaszadók közül 75 százalékban teljesítették is.
Elmondható az is - közölte az EBF -, hogy a Nyugat-Dunántúlon a legkedvezőbb a kórházi elhelyezéssel kapcsolatos helyzet.
Az önkéntes egészségpénztárak tagjai számára a 153, választ adó fekvőbeteg-ellátó telephely 34 százaléka nyújt valamilyen kedvezményt.
A legalacsonyabb regionális értéket a közép-dunántúli régióban találjuk, itt a 20 intézményből, részlegből mindössze 2 nyújt önkéntes egészségpénztári kedvezményt. A kórházi telephelyek mérete alapján elmondható, hogy a nagyobb telephelyek magasabb arányban (44 százalék) nyújtanak önkéntes egészségpénztári tag betegeik számára kedvezményeket a részleges vagy teljes térítési díjas szolgáltatások árából, mint a kisebb ellátó egységek (29 százalék).
A teljes fizikai akadálymentesítést az intézmények 57 százalékában valósult meg eddig.
A tájékoztatás szerint az intézmények könnyű összehasonlítása érdekében az "Indikátorrendszer 2009" honlapján (http://indikator.ebf.hu/)lehetőség van arra is, hogy az oldal látogatói egyéni rangsorokat készítsenek: ehhez csupán azt kell beállítani, hogy az egyes szempontok egy 1-5-ig terjedő skálán mennyire fontosak, és a rendszer automatikusan elkészíti az egyéni preferenciáknak megfelelő intézményi rangsort.
Forrás: MTI