Avarkeszi a "leplezett figyelés" szabályairól
Bevezeti az úgynevezett "leplezett figyelés" lehetőségét az a törvényjavaslat, amelynek tárgyalását kedden kezdte meg az Országgyűlés.
2009. december 1. kedd 12:13 - HírExtra
Avarkeszi Dezső igazságügyi államtitkár az egyes rendészeti és migrációs tárgyú törvények módosításáról, valamint egyes törvényeknek a Vízuminformációs Rendszer bevezetésével összefüggő jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájában kiemelte: az előterjesztés szerint a rendőrség bűnmegelőzési, bűnüldözési és bűnfelderítési célból "leplezett figyelést" rendelhet el arra a személyre, akiről megalapozottan feltehető, hogy súlyos bűncselekményt fog elkövetni, vagy előkészíti azt, akkor is, ha a magyar jogszabály szerint az előkészület nem büntetendő.
Elmondta: a rendőrségi törvény módosítása tartalmazza azokat a törvényi szintű szabályokat, amelyek alapján a rendőrségi fogdába történő befogadáskor az élet vagy a testi épség védelme, valamint bűncselekmény megelőzése érdekében, a fogvatartott teste – a testüregekre is kiterjedően – átvizsgálható.
A javaslat fontos célja még az Európai Unió Vízuminformációs Rendszere (VIS) hazai működtetéséhez és a kijelölt magyar hatóságoknak e vízumadatbázishoz való hozzáféréséhez szükséges jogharmonizáció - jelentette ki.
Hozzátette: a VIS rendszer előreláthatólag 2010 őszén kezdi meg tényleges működését.
Avarkeszi Dezső magyarázata szerint a javaslat megteremti a VIS magyarországi alkalmazásának feltételeit.
Kiemelte, hogy a vízumkérelmező harmadik országbeli állampolgároknak a VIS-ben tárolt személyes adatai körében biometrikus azonosítók, azaz arcfénykép és ujjlenyomat is szerepelnek. A vízumkiadás során ezek megkönnyítik a kérelmezők azonosítását - tette hozzá.
Mint mondta, a javaslat kijelöli azokat a hatóságokat, amelyek a VIS-hez bűnüldözési célból hozzáféréssel rendelkezhetnek.
Az államtitkár közölte: az előterjesztés megteremti a Vízumkódex hazai alkalmazásának lehetőségét. A Vízumkódex a hat hónapos időszakban három hónapot meg nem haladó tartózkodásra jogosító vízumok kiadásának eljárására és feltételeire vonatkozik - tette hozzá.
Szólt arról is, hogy a törvényjavaslat a Fővárosi bíróság tehermentesítése és a menekültügyi eljárások felgyorsítása céljából megszünteti a Fővárosi Bíróság kizárólagos illetékességét a menekültügyi hatósági döntésekkel szemben előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmeknél.
Az előterjesztés egyebek között a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvény alkalmazhatóságát is megteremtené az előállítás lehetőségének biztosításával, illetve a megfelelő adatkezelési szabályok megteremtésével - jelentette ki Avarkeszi Dezső.
Forrás: MTI