A Fidesz újabb offshore csontváza
A fideszes Balsai István nem érti a kormányt. Nem érti, miért látta jónak a Bajnai-kabinet, hogy egy, szerinte a Seychelles szigeteken bejegyzett offshore cég gyártsa a magyar biometrikus (vagyis kártyaalapú) jogosítványokat.
2009. december 3. csütörtök 07:38 - Nagy András
A képviselő a Magyar Hírlap cikkére hivatkozva szerda délutáni sajtótájékoztatóján a lényeget összefoglalva azt mondta: kétszázötven millió forintot vesz el az adófizetők pénzéből az, hogy egy
mostanáig offshore tulajdonú cég gyárthatja 250 millió forintnyi közpénzért a magyar jogosítványokat.
Úgy tűnik Balsainak az egész sztoriban leginkább az bűzlik, hogy a közbeszerzési pályázaton győztes Techno-Progress Kft.-t a tender megnyerését követő egy napon belül megvásárolta a - szerinte - Gyurcsány Ferenc érdekköréhez tartozó, Erdős Ákos tulajdonában lévő Állami Nyomda.
Egyelőre gyanúsít a Fidesz, később nyomozni is akar
A sajtótájékoztató után megkérdeztük Balsait, mégis honnan tudja, hogy a Techno-Progress offshore hátterű vállalkozás? Azt felelte, csak meg kell nézni a céghírekben, hogy az 1991 óta létező Kft-ben valamikor többségi tulajdont szerzett egy társaság, amely a Seychelles szigetekre van bejegyezve.
Ez eddig rendben, ám az újabb fideszes összeesküvés-elmélet kirakós darabjai egy ponton valahogy sehogy sem akarnak összepasszolni. Ha – Balsai megfogalmazása szerint – Bajnaiék valóban „imádják az offshore-ozást”, vajon miért történt, hogy a közbeszerzési pályázat eredményhirdetése után a magyarországi székhelyű (következésképp itthon adózó) Állami Nyomda Nyrt. 25 millió forintért megvásárolta a Techno-Progress Kft száz százalékos üzletrészét? Erre az egyébként valóban fogós kérdésre Balsai sem tudja a választ, de igéri: majd kinyomozzák, ha módjuk lesz rá.
Lerágott offshore csontváz
Hogy miért akar egy kormányra készülő politikai párt a rendőrség, illetve az ügyészség helyébe lépve bármiféle nyomozásba kezdeni, a szóban forgó történet (de csakis a szóban forgó történet!) szempontjából mellékes. A képviselő mindazonáltal rendületlenül hiszi, hogy valamiféle
offshore-játszma áll az ügy hátterében.
Felvetésünkre, mi szerint azért egy magyarországi nyomdának a jogtudomány mai állása szerint még Magyarországon kell adóznia, Balsai kissé követhetetlen okfejtésbe kezd:
„Lehet, hogy az ily módon felvásárolt cég, amennyiben ő a pályázat nyertese, tehát ezen a néven fut majd, lehet, hogy a Seychelles szigeteken kell majd adóznia. Nem tudom. Nem véletlen azért ez az offshore-ozás, tehát lehet, hogy fölvásárolták, de ettől még ez seychelles-i hatályú lehet.”
Érdekkörök
A korábbi igazságügy-miniszter zavaros eszmefuttatása ellenére persze tény: nem mindennap fordul elő, hogy egy közbeszerzési pályázaton nyertes céget mindjárt másnap száz százalékban felvásárol egy másik.
És még egy érdekes adalék a végére: a Techno-Progress Kft-t nagyjából egy hónapja felvásárló Állami Nyomda felügyelőbizottságának tagja az a Stumpf István is, aki az Orbán-kormány kancelláriaminisztere volt, s a mai napig a Fidesz holdudvarához tartozik.
Na, ennyit az érdekkörökről.