Volt pézügyminiszterek: a hiánycél tartható
Tartható a 2009. és a 2010. évi GDP arányosan 3,9 illetve 3,8 százalékos államháztartási hiány, de vannak kockázatok - jelentették ki a meghívott pénzügyminiszterek a pénteken Budapesten rendezett IX. Pénzügyi csúcstalálkozón, amelyet a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) szervezett.
2009. december 4. péntek 19:28 - HírExtra
Idén és jövőre összesen 1.000 milliárd forinttal kevesebb bevétellel kell gazdálkodnia a költségvetésnek a gazdasági visszaesés miatt - rögzítette Oszkó Péter. Hozzátette: megalapozott a jövő évi hiánycél, mert "akik finanszírozzák Magyarországot, az IMF és az Európai Bizottság, nagyítóval vizsgálták a költségvetési tervezetet és jónak minősítették".
A vitát vezető Bokros Lajos és Stumpf István eltérően értékelték a kormány teljesítményét. "A Bajnai-kormány jó munkát végzett, mert az államcsődtől elrántotta az országot" - jelentette ki Bokros Lajos. Az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter szerint van ok óvatos optimizmusra, a jövő évi költségvetés megalapozott, azt átvilágította az IMF, az Európai Bizottság és a Költségvetési Tanács is. Stumpf István a veszélyekre hívta fel a figyelmet, amelyet az állami vállalatok adóssága jelent a költségvetés számára. A Századvég Alapítvány elnöke szerint új államfelfogásra van szükség, amely erős, hatékony, intelligens lesz. Rögzítette azt is, hogy a jelenlegi kormánynak működőképesen kell átadnia az országot a következőnek.
László Csaba arra figyelmeztetett, hogy decemberben még érheti meglepetés a Pénzügyminisztériumot, hiszen a társasági adóbeérkezés határideje december 20., s e területről a vártnál akár 100 milliárd forinttal kevesebb is lehet a bevétel. Békesi László szerint a gazdaság növekedést hosszabb távon csak a reformok képesek megalapozni.
Veres János figyelmeztetett, rossz üzenet, ha az ellenzék 2010-re már most hét százalékos államháztartási hiányt vizionál annak érdekében, hogy "olcsó populizmussal fedezetet teremthessen az ígérgetéseknek és visszahozza az ígérgetési licitet".
Forrás: MTI