Chile gyilkossági rejtélye
Mindmáig rejtély, hogy ki ölte meg Victor Jarát, a népszerű chilei folkénekest, aki az ellenállás jelképévé vált, miután az 1973 évi chilei puccs első napjaiban kegyetlenül megkínozták, majd végeztek vele. A katonákat, akik tudhatták a választ, annak idején sírig tartó hallgatásra utasították, és megfenyegették őket, hogy ellenkező esetben hasonló sorsra jutnak.
2009. december 10. csütörtök 11:12 - HírExtra
Jara harcát és halálát sokan megénekelték Pete Seeger amerikai folkzenésztől a U2 együttesig.
Jara brutális meggyilkolása - kezét és arcát szétzúzták, testébe legalább 44 golyót eresztettek - figyelmeztetésül szolgált mindenki számára, aki szembe akart szállni Augusto Pinochet tábornok hatalmával a chilei diktatúra hosszú, sötét éveiben. A félelem légköre még ma is érezhető, noha a demokrácia két évtizede visszatért Chilébe, az elnöki tisztséget 1990-ben feladó tábornok pedig már meghalt, és eltemették.
A 36 éve tartó hallgatás, a hivatalos intézmények ellenállása, a nyomozás vakvágányai után azonban néhány tény végre napvilágra kerül az énekesről, akit a puccs által megdöntött Salvador Allende elnök ötezer más hívével együtt egy stadionba hurcoltak a véres napokban. (Maga Allende fegyverrel védte az elnöki palotát a puccsisták ellen, és életét vesztette - egyes tanúk szerint maga ellen fordította a fegyvert.) Feleségének, Joan Jarának kitartása és a túlélők tanúskodását kérő új felhívása nyomán a meggyilkolásával kapcsolatos nyomozás tavaly kimozdult a holtpontról.
A nyomozók több száz - ma már idős - személyt hallgattak ki a Pinochet hadseregébe besorozott sorkatonák közül. Júniusban exhumálták Victor Jara földi maradványait, és megvizsgálták. A család később megkapta a törvényszéki orvos szakértő jelentését. A ballisztikus és más jellegű bizonyítékoktól azt remélik, hogy segítségükkel ki lehet deríteni, ki rendelte el a gyilkosságot, és kinek a kézifegyvere lyukasztotta ki az énekes koponyáját azon az éjszakán.
"Ahol lövedék van, puska is van, a sorkatona mögött pedig ott áll a feljebbvaló parancsa. Mi azt a tisztet keressük, aki a parancsot kiadta" - közölte Nelson Caucoto, Joan Jara ügyvéde az AP amerikai hírügynökséggel.
Alcím: Visszavont vallomás
A hajdani sorkatonák többsége nem volt hajlandó vallomást tenni, de egyikük, José Paredes, elmondta, hogyan történt a gyilkosság, és megnevezte azokat a tiszteket, akik tudomása szerint felelősek a vérontásért.
Paredes, akit ma Jara meggyilkolásával vádolnak, tagadja, hogy ő lőtt volna géppisztollyal a haldokló énekesre. Vallomása szerint ő másutt volt az események pillanatában, azokról az ott jelen lévő katonák számoltak be neki néhány nappal később. Úgy tudja, hogy egy El Loco - Az Őrült - néven emlegetett tiszt 1973. szeptember 15-én a stadion egyik öltözőjében a falhoz szorította a foglyot, majd súlyosan megsebesítette. Egy lövedék az énekes koponyájába hatolt. Paredes szerint ekkor egy magasabb rangú tiszt elrendelte, hogy a katonák végezzenek a haldokló Jarával, majd fordítsák Sig Sauger típusú géppisztolyaikat az öltözőben tartózkodó többi fogvatartott ellen, hogy a történteknek ne maradjon tanúja. A stadion ma Victor Jara nevét viseli.
Paredes kétszer is aláírta eskü alatt tett vallomását, ám volt sorkatonák egy csoportja ügyvédet fogadott, aminek az lett a következménye, hogy őt átszállították egy katonai börtönbe. Ezután visszavonta vallomását.
Az AP-nek elmondta, olyan nyomás alatt tartották, hogy csak egy vágya maradt - legyen már vége az egésznek! Joan Jara szerint Paredes nem felelős férje haláláért, mert ha megtagadta volna a parancs teljesítését, őt is megölik.
Az emberjogi vizsgálatot végző nyomozóknak még 80 volt sorkatonák kell kihallgatniuk Caucoto ügyvéd szerint. A rendőrség nem nyilatkozik, amíg a nyomozás tart.
A folyamat különösen nehéz a ma már 82 éves Joan Jara számára: évtizedeken át viselte az üggyel járó terheket, legutóbb pedig tanúja volt, amint férje maradványait kiemelték a sírból. Könnyekkel a szemében idézte fel, hogyan segítette őt annak idején a hullaház egyik alkalmazottja az énekes holttestének azonosításában és eltemetésében. Ezt követően Joan két lányával együtt külföldre költözött.
Az özvegy szerint még ha meg is oldódna a Jara-gyilkosság rejtélye, Chile nem tisztázhatja a teljes igazságot, ha nem foglalkozik a Pinochet-diktatúra idején politikai okokból megölt valamennyi - a hivatalos adatok szerint összesen 3197 - személy ügyével. A kormány főleg az ismertebb esetekre összpontosítja erőfeszítéseit. "Victor története jelképesnek számít. Remélem, ki tudjuk deríteni, mi történt vele, és talán a felelősöket is bíróság elé lehet állítani. De nem igazságos, hogy sok más eset megoldatlan marad" - hangsúlyozta Joan Jara.
Forrás: MTI