Átadták a Kisebbségekért Díjakat
A kisebbségek és a többség tagjaként egyaránt különlegesen nagy felelősségünk van közösen tenni a XXI. századi európai Magyarország védelme érdekében - jelentette ki Kiss Péter társadalompolitikai miniszter a Kisebbségekért Díjak átadását megelőző ünnepi beszédében pénteken Budapesten.
2009. december 18. péntek 23:44 - HírExtra
"Az oktatás és a nevelés, a tájékoztatás eszközével, a sokszínű Magyarország különleges tehetségeinek, nagyszerű egyéni és közösségi teljesítményeinek bemutatásával kell küzdenünk a bezárkózás és a bűnbakképzés ellen, a múlt levitézlett eszméivel kereskedő, felelőtlen és veszélyes alakjai, szervezetei ellen" - fogalmazott Kiss Péter az Országházban tartott ünnepségen.
Beszédében azt mondta, hogy külön kell szólni egy kisebbségi közösségről, a magyarországi cigányságról. "Ma Magyarországon roma közösséghez tartozni igazi embert próbáló kihívás" - jelentette ki.
Ahogyan az egész ország, úgy természetesen a roma közösség is sokszínű. Sokfajta sors, gondolkodás és mentalitás jellemzi. "Ennek kimondása nem ment fel bennünket az alól, hogy elismerjük: ma roma honfitársaink többsége úgy érzi, hogy nehezebb terhet cipel, mint mások" - fogalmazott Kiss Péter.
Azt mondta, nem választható, hogy keressük-e az útját és módját annak, hogy lebontsuk a falakat, amelyek az elmúlt időszakban épültek romák és nem romák között. Nem lehet falakkal szétválasztott és előítéletekkel sújtott országban élni - tette hozzá.
Véleménye szerint ebben mindenkinek van dolga, "a roma közösségnek is, meg nekünk is". "El kell dönteni, hogy milyen szándékkal közelítünk ehhez a kérdéshez: a megértés szándékával a gondok megoldásának szándékával, a partnerség keresésével, a kézfogás szándékával, vagy a könnyűnek tetsző, ámde brutális és embertelen utat ajánlva" - mondta Kiss Péter.
Mint kifejtette, ha egyetlen ember kezét elengedjük, akiért felelősek vagyunk, akkor az nemcsak önmagunk, hanem a legelemibb nemzeti kötelezettségünk feladása. Történelmi tragédiák sokasága volt abból, hogy a XX. században nem fogtuk elég erősen polgáraink kezét. Még egyszer ezt a hibát nem szabad elkövetni - hangsúlyozta.
A világgazdasági válság kapcsán arról beszélt: közös jövőnket tesszük kockára, eddigi munkák teljesítményét éljük fel, európai sikereink esélyét játsszuk el, ha elengedjük a kisebbséghez tartozók kezét, ha teret engedünk a rasszizmusnak, az állampolgárok érthető szorongását és jövővel kapcsolatos aggodalmát kihasználó szélsőséges erőknek.
Kiss Péter az elismerések átadása előtt azt mondta: a mai díjazottak mind-mind közösségépítő, közösségszervező emberek. Fáradhatatlan, sokszor több évtizedes munkájuk, vagy fiatal koruk ellenére elért eredményeik, példaértékű alkotásaik révén kitüntetésük tovább emeli a díj rangját.
A díjakat Sólyom László köztársasági elnök és Katona Béla, az Országgyűlés elnökének jelenlétében adta át a miniszter.
Díjat vehetett át Csonka József missziós lelkész, tanító, romológus a széleskörű közösségformáló, összetartó tevékenységéért, missziós munkájáért, Dzindzisz Jorgosz történész, kandidátus, a Magyar Tudományos Akadémia Közép- és Kelet Európa Kutatási Központ tudományos főmunkatársa a magyarországi görögök érdekében végzett kimagasló tudományos és eredményes közéleti szerepvállalásáért, Hága Mária tanítónő, iskolavezető, újságszerkesztő a cigányság társadalmi integrációja érdekében példaértékű elhivatottsággal végzett sokrétű tevékenységéért.
Kitüntetést kapott a cigányság esélyegyenlősége érdekében végzett több évtizedes, eredményes közéleti, érdekképviseleti és kulturális tevékenységéért Kosztics István jogász, szociális munkás, könyvszerkesztő, Márk György pedagógus a hazai románság érdekében végzett közéleti szerepvállalásáért, Rostás László, a Bács-Kiskun Megyei Cigány Érdekképviseleti Szervezet elnöke, az Országos Cigány Önkormányzat képviselője közéleti szerepvállalásáért, a cigányság társadalmi integrációjának előmozdítása érdekében végzett tevékenységéért.
Elismerést kapott a Budaörsi Tanoda Közhasznú Alapítvány az esélyegyenlőség elősegítése és a tehetséggondozás terén végzett kimagasló tevékenysége elismeréseként, a FUND Cigány Alapfokú Művészetoktatási Intézmény a hátrányos helyzetű gyermekek esélyegyenlőségének elősegítése és a tehetséggondozás terén végzett kimagasló tevékenységért, az ELTE Germanisztikai Intézete a nemzetiség-kutatásban és a hazai német tudományos életben több évtizede betöltött meghatározó szerepéért, valamint a pedagógusképzés terén elért eredményeiért, valamint Magyarországi Bolgárok Egyesülete a kisebbségi közösség fennmaradása, megerősítése, intézményrendszerének megalapozása érdekében tanúsított több évtizedes szerepvállalásért.
Megosztott Kisebbségi Díjban részesült a "Veseli Gradiscanci" Horvát Kulturális Egyesület a horvát népzene- és tánchagyomány ápolásáért és fennmaradásáért végzett tevékenységért és a Pável Ágoston Vegyeskar a magyarországi szlovén népdalkincs gyűjtése és megismertetése érdekében végzett kimagasló tevékenysége elismeréseként.
Az állami kitüntetést - amelyet a kisebbségek napja (december 18.) alkalmából adnak át - a kisebbségek érdekében, a kisebbségi közéletben, az oktatásban, a kultúrában és az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban és a gazdasági önszerveződés területén kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és külföldi emberek és szervezetek kaphatják meg.
A kormány 1995. szeptember 21-i döntése értelmében 1995-től minden év december 18-án tartják a kisebbségek napját, annak emlékére, hogy az ENSZ 1992-ben december 18-án fogadta el a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozók jogairól szóló nyilatkozatot.
Bajnai Gordon miniszterelnök nemzetközi tárgyalási miatt nem tudott részt venni az ünnepségen.
Forrás: MTI