Szudán lehetősége
A szudáni parlament szerdán jóváhagyta azt a népszavazási törvényt, amely lehetőséget teremt arra, hogy a déli országrész elszakadásáról 2011-re kiírt referendummal egy időben az olajban gazdag Abyei régió is dönthessen hovatartozásáról. A 2005-ös békeszerződés, amely véget vetett észak és dél csaknem két évtizedes polgárháborújának, Abyei státusát rendezetlenül hagyta.
2009. december 30. szerda 19:18 - HírExtra
A kartúmi parlament kedden már megszavazta, hogy 2011 január 9-én referendumot rendeznek, és megfigyelők biztosra veszik Szudán szétszakadását.
Abyei helyzetét bonyolítja, hogy a missirija nomád állattenyésztő törzs tagjai az évnek csak egy részét töltik a régióban, a népszavazáson azonban hasonló jogokat akarnak, mint például a Ngok Dinka törzs vagy más ott élő népcsoportok. A régió sorsáról a népszavazáson egyszerű többséggel döntenek. A referendum törvény szerdai megszavazása előtt tiltakozásul kivonultak a missirija törzs képviselői. A törzs korábban fegyveres harccal fenyegetőzött arra az esetre, ha követeléseiket figyelmen kívül hagyják.
A két évtized alatt az észak-déli konfliktusnak két millió halálos áldozata volt, és közel négy millióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Az egykori déli lázadók pártja, a Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom (SPLM), csakúgy mint az Omar el-Besir elnök vezette Nemzeti Kongresszus Párt (NCP) azt mondja, nem akar visszatérni az ideológiai, vallási és etnikai alapú konfliktushoz.
Viszont a népszavazásig hátralévő egy év még túl hosszú idő ahhoz, hogy az ország biztonságosan átvészelje összecsapások nélkül. Szudán esetleges kettéválását az is nehezítheti, hogy a két országrész határa még nincs pontosan kijelölve, és ebben az övezetben fekszik a kőolajban gazdag Abyei.
Forrás: MTI