Váratlan, de sikertelen "puccskísérlet"
Váratlan, ám a jelek szerint sikertelen "puccskísérlet" történt szerdán Gordon Brown brit miniszterelnök ellen, akinek eltávolítására két volt kabinettag igyekezett rábírni a kormányzó Munkáspárt alsóházi frakcióját.
2010. január 6. szerda 22:05 - HírExtra
Geoff Hoon egykori védelmi miniszter és Patricia Hewitt volt egészségügyi miniszter levélben kérte a képviselőket "titkos szavazásra" a vezetőváltásról. Mindkét politikust az előző kormányfő, Tony Blair híveként tartják számon. Blair 2007 nyarán, két évvel harmadik választási győzelme után mondott le, átadva helyét Brownnak, aki addig a pénzügyminiszteri tisztséget töltötte be.
Nagy-Britanniában legkésőbb június elején - de nagyobb valószínűséggel valamikor március vége és május eleje között - tartják a következő parlamenti választásokat. Ezek fő esélyese ezúttal - legalábbis a közvélemény-kutatási adatok szerint - az 1997 óta ellenzékben politizáló Konzervatív Párt.
Hoon és Hewitt az alsóházi képviselőkhöz intézett levélben egyebek mellett azt írta, hogy a javasolt titkos szavazással "egyszer s mindenkorra" le lehetne zárni a párt vezetőjének személyéről folyó vitát, amely "mélyen megosztja a frakciót". A levél azonban egyetlen szóval sem utal arra, hogy szerzői kit akarnak Brown utódaként látni, és pontosan milyen módon képzelik az ügy általuk kilátásba helyezett "gyors, zökkenőmentes" megoldását.
Tony Lloyd, a Labour parlamenti pártcsoportjának elnöke a BBC-nek a levél nyilvánosságra kerülése után kijelentette: a Munkáspárt frakciója nem támogatja Hoon és Hewitt kezdeményezését, és azt kéri Gordon Browntól, hogy "ne is törődjön ezzel az egésszel".
A Munkáspárt szerdán délután külön nyilatkozatot adott ki az ügyben. Eszerint a kezdeményezés teljesen ellentétes a pártalkotmánnyal, az alapszabály nem nyújt lehetőséget "titkos szavazásra" a képviselőknek, és a vezetőválasztásban egyébként sem csak a törvényhozók vesznek részt (hanem a párt bejegyzett, tagdíjat fizető tagjai is).
Forrás: MTI