Lehet hinni Lendvai Ildikónak?
Lendvai Ildikó a közéletünk meghatározó figurája. Felelőssége ezért az elmúlt évekért megkérdőjelezhetetlen. Mégis olyanokat mond, amik azt mutatják, képtelen ezt a rendkívül egyszerű dolgot belátni.
2010. január 8. péntek 15:15 - Pénzes Dávid
Nagyon nehéz a politikai újságíró dolga, mikor az MSZP kampányáról, vagy a párt vezetőinek kijelentéséről kell megszólalnia. Mert ahhoz, hogy a nagy maszlagból érthető valóságot formáljon, el kellene vonatkoztatnia a megszólaló személyétől. Viszont Lendvai Ildikó esetében ez lehetetlen.
Ki ő?
Lendvai a pártember
1974-től az MSZMP tagja, 1989. októberben az MSZP alapítója. 1990-től 1994-ig a budapesti párttanács ügyvivője; 1994-től 2000-ig a szocialisták budapesti elnöke. 1992-1994-ben az országos nőtagozat első, alapító elnöke. 1992-től 1998-ig a szociáldemokrata társulás vezetőségi tagja. 1994. október és 1998. szeptember között az országos elnökség tagja. 2000. november 25-én ismét elnökségi tag, s a párt egyik alelnöke lett. 2003. március 29-től, az általános tisztújítást követően frakcióvezetőként az elnökség állandó meghívott tagja.
Senki ne értse félre: az objektivitás megőrzése érdekében valójában lényegtelen, hogy Lendvai Ildikó személyével milyen viszonyban van az író. A gond az, hogy Lendvai Ildikó az elmúlt nyolc év meghatározó szocialista politikusa volt: részt vett az MSZP parlamenti frakciójának munkájában. 1998 óta (!) frakcióvezető-helyettesként 2002-től 2009 közepéig pedig mint frakcióvezető irányította a kormányt támogató képviselőcsoportot. Több mint tíz évig tehát az egyik legfontosabb pozíciót töltötte be a pártban, ráadásul 2000 óta alelnöke, tavaly áprilistól pedig elnöke.
Ezeket azért vagyunk kénytelenek ennyire alaposan kiemelni, mert bárhonnan is nézzük, Lendvai az elmúlt tíz év Magyarországának meghatározó politikusa, a nyolc éve kormányzó szocialistáknak egyik legjelentősebb vezetője. És itt rögtön csorbát is szenved némileg a fent említett objektivitás. Hiszen, ha egy ilyen hatalmú ember bármit is mondd, mi több, ígér, azt nehéz elválasztani azoktól az „eredményektől” amiket az ő általa mellszélességgel támogatott kormány(ok) elértek. Ezek ugyanis teljesen objektív tények.
Elkenhetetlen a felelősség
Szolgáltató párt
A pártelnök szerint a "felelet és felelősség" kettős elvével vág neki az MSZP a 2010-es országgyűlési választási kampánynak. Mint mondta, az MSZP-nek a mindennapi élet gondjaiban segítő "szolgáltató pártként" választ kell adnia a legfeszítőbb társadalmi kérdésekre, a biztonság, a rend utáni vágyra, a munka becsületének helyreállítására és a szegénység problémáira.
Az ország nem magától került
haldokló pályára, nem magától lett hihetetlen mértékű az államadóssága, nem véletlenül növekedett eszeveszett mértékben a munkanélküliség, nem a semmiből bukkantak fel az elképesztő korrupciós botrányok, állami cégeknél tapasztalható pénzlenyúlások, sikkasztások, nem véletlenül ül több szocialista politikus is rács mögött. Mindezekért emberek a felelősek – és Lendvai bizony éppen abban a pozícióban lévő figura, aki ezért kőkeményen felelős.
Ezek után kellene elemezni azt, amit a szocialista pártelnök az MTI-nek kifejtett a felelet és felelősség mottójával adott
interjúban. A felelet nem rossz húzás, de a felelősségtől azon nyomban felfordul az ember gyomra, éppen azokért a dolgokért, amiket az imént említettünk. Ha Lendvai felelősséget szeretne viselni az ország ügyeiért, akkor már régen nem lenne az MSZP elnöke. Az valóban azt mutatná, hogy komolyan veszi a felelősséget.
Szolgáltató párt
Az újdonság, ami – ha elvonatkoztatunk egy bukott politikus kijelentésétől – kifejezetten jó irányba mutat: az MSZP, mint szolgáltató párt ötlete. Elég progresszív elképzelésnek hangzik ahhoz, hogy a baloldal legnagyobb pártja fel tudja építeni újra magát. (Természetesen nem ezekkel a vezetőkkel, de ez más kérdés.)
Lendvai a kampányvállalások közt fontosnak tartja a közszolgáltatási magatartási kódex megteremtését. Ez szép, és kellően demagóg is, de van vele egy kis bibi. A banki magatartási kódexet is az ő pártja, az ő kormányuk egyeztette le, az eredmény azonban elkeserítően szerény, nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk: a dolog megbukott. A mezőgazdasági termelők és kereskedő közti etikai kódex szintén behalt. Ha így folytatnák a jövőben is a „kódexezést”, akkor az nem sokat ígér.
Nem ígér, de mégis
Izgalmas érzés, mikor Lendvai arról beszél, hogy nem üres ígérgetést, hanem forintosítható válaszokat ad pártja a jövő kérdéseire. Izgalmas, mert ha az elmúlt fél évet nem tekintjük, akkor kis túlzással a nyolc év nem kormányzás volt, hanem ígérgetések halmaza.
Pikáns, hogy ezután nyomban ígérgetéssel folytatja. Kétezermilliárdról beszél, amit Bajnai Gordon vizionált, mint a következő négy év növekedéséből származó bevételét. Sajnos e sorok írója emlékszik arra a többször is elhangzott Gyurcsányi kijelentésre a 2006-os kampányból, hogy az ország 3600 milliárd forinttal gazdálkodhat majd az uniónak köszönhetően. Hogy ezzel a pénzzel felépítenek egy modern és élhető, új Magyarországot. Nos, nem tudjuk hova tűnt ez a pénz, vagy hogy egyáltalán igaz volt e ez a duma (Gyurcsánynál sosem lehet tudni), de az eredményeket látjuk.
Az MSZP védené a demokráciát?
Érdekes az a kijelentés is, hogy Lendvai a saját pártját tekinti a demokrácia védelmezőjének. Ha eszünkbe idézzük a 2006-os zavargások véres leverését, a BKV ügyeket, Hunvald elkótyavetyélt ingatlanait, a sukorói casinóprojektet, vagy a kormányzati negyed történetét, akkor a demokrácia szó helyett sok minden eszünkbe juthat.
Nem elfogultság, ha azt mondjuk, az MSZP megújulása, a sikeres kampány és a baloldal újraépítése nem a szavakon, de a pártvezetők önmérsékletén és belátásán múlik, és persze legfőképpen gyors távozásukon…