Marad a Ptk. hatálybalépési dátuma?
Az MSZP nem kíván változtatni a polgári törvénykönyv (Ptk.) hatálybalépésének dátumán - tudta meg az MTI szocialista forrásból hétfőn.
2010. január 11. hétfő 20:00 - HírExtra
Az MTI úgy tudja, hogy a MSZP frakcióvezetése, az illetékes munkacsoportja és a szaktárca hétfőn meghozta a politikai döntést: nem fogadják el Sólyom László köztársasági elnök kifogásait, ezért nem is kívánják módosítani az államfő által a parlamentnek megfontolásra visszaküldött, a polgári törvénykönyvről szóló törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló jogszabályt (Ptké.)
Így továbbra is maradnak az eredeti dátumok: a polgári törvénykönyvnek 2010. május elsején a második könyve és alapelvei lépnének életbe, így a személyekre, a gondnokságra, az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó szabályok. A kódex többi része 2011. január 1-jétől lenne hatályos, de van olyan rendelkezés is, amely 2015-től.
A szocialisták érve a változatlanság mellett úgy szól: a rászorulók, az értelmi fogyatékosok miatt szükséges, hogy minél előbb lépjenek hatályba az emberi méltóság megőrzését biztosító passzusok.
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) december 22-én közölte: a köztársasági elnök nem írta alá a Ptké.-t, és megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek. Az államfő további négy, a Ptk.-val összefüggő jogszabályt sem írt alá.
Sólyom László egyrészt általában nem értett egyet azzal, hogy a törvényhozó hatályba léptessen egy olyan Ptk.-t, amely átgondolatlansága és ellentmondásai miatt nem alkalmas a mindennapi életben való alkalmazásra. Másrészt aggályosnak tartotta a lépcsőzetes hatályba léptetést is, mert így a jogalkalmazóknak néhány hónapon belül kétszer is igen terjedelmes jogszabályváltozásra kellene felkészülnie.
A parlament december 14-én 196 igen, 151 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett fogadta el a Ptké.-t.
Forrás: MTI