MSZP: egyezség kell az egészségügy talpraállításához
Az MSZP egyezséget, okos kompromisszumokat javasol az egészségügyet érintő stratégiai kérdésekben a szakmai és politikai erők között a 2010-es országgyűlési választásra.
2010. január 12. kedd 12:54 - HírExtra
"Most az a legfontosabb, hogy megpróbáljuk levenni az egészségügyet a nemzeti közmegegyezés várólistájáról" - fogalmazott Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
Szerinte olyan, közös egészségfejlesztési programot kellene alkotni, amely figyelembe veszi a kor kihívásait.
A szakpolitikus azt mondta: a tavaszi választásokon a szocialisták nem akarnak semmiféle ígéretlicitet, nem akarják rögzíteni, hol, mennyi háziorvos kell, milyen legyen a finanszírozásuk, milyen legyen a foglalkozás-egészségügy, hol legyen kórház.
Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke szerint "közös nevezőre" kell jutni többek között az egészségügyi rendszer fenntartható fejlődésének feltételeiben, az állami és önkormányzati felelősség kereteinek megállapításában, a tulajdonosi és a működtetési feladatok tisztázásában, a kötelező egészségbiztosítási rendszer korszerűsítésében.
Át kell gondolni, hogy az egészségért viselt személyes és közösségi felelősséget, valamint a járványügyi és közegészségügyi biztonságot hogyan erősítik, illetve hogyan készítik fel az intézményeket az idősödés kihívásaira - sorolta Kökény Mihály.
Véleménye szerint meg kellene állapodni abban is, hogyan erősítenék az öngondoskodást, illetve meg kell vitatni a szakemberek képzését és foglalkoztatását.
Kökény Mihály kifejtette: folytatni kell a népegészségügyi programot, a szűrővizsgálatok kiterjesztését. Úgy ítélte meg,
az egészségmegőrzés lehetőségét az államnak kell biztosítani, de az állam senki helyett nem lehet egészséges, a felelősségben az egyes embernek is osztoznia kell.
Az MSZP-s képviselő szerint a finanszírozásban még inkább érvényesülnie kell a teljesítményelvnek.
Elmondta: számba kell venni a forrásokat is, nem tudnak lemondani a magántőke szerepvállalásáról, de e mellett más bevételeket is figyelembe kellene venni, például a gyógyturizmusból, vagy az egészségre hátrányos termékek adójából származó bevételeket is.
Kökény Mihály azt mondta: kell, hogy legyen állami szerepvállalás az egészségügyi rendszerek tervezésében, fejlesztésében, de azt is át kell gondolni, hogy az önkormányzati ellátási felelősség kétharmados törvénnyel bebetonozott elemeit indokolt-e fenntartani.
Az egészségügyi bizottság elnöke szerint létre lehetne hozni az időskorúak ellátását biztosító egészségügyi és szociális intézményrendszerek ágazati elkülönülését oldó, önkéntes ápolásbiztosítási rendszert.
Kitért arra, hogy szerinte növelni kell a biztosítói szerepet az ellátás szervezésében, az ellátás minőségének értékelésében és a szolgáltatók versenyeztetésében.
Kökény Mihály közölte: az öngondoskodás területén többcélú, kiegészítő előtakarékossági rendszert kellene végiggondolni, hogy a nyugdíjkorhatár betöltését követően mindenki szabadon dönthessen arról, megtakarításait nyugdíj kiegészítés formájában felveszi, vagy ápolási, illetve más egészségügyi szolgáltatás vásárlására használja fel.
A kormánypárti képviselő szerint az orvosok és az ápolók jövedelmét fel kell zárkóztatni az európai uniós átlaghoz.
Forrás: MTI