Üzenet Orbán Viktornak
Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nemrég végeztem Egerben tanárként, és jelenleg egy egyetemi szakon még végzős vagyok. Sajnos azt tapasztalom, hogy a tavaly végzett csoporttársaim nagyon nehezen helyezkednek el, még Budapesten is!
2010. január 14. csütörtök 14:59 - Nagy András
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Nemrég végeztem Egerben tanárként, és jelenleg egy egyetemi szakon még végzős vagyok. Sajnos azt tapasztalom, hogy a tavaly végzett csoporttársaim nagyon nehezen helyezkednek el, még Budapesten is! A tanulmányok befejeztével azonban semmilyen támogató rendszer nem létezik, sem álláskeresési támogatás, sem álláskeresési segély nem vonatkozik a frissen végzett diplomásokra. Sajnos sokan albérletben maradnak, lévén nem tudnak sajátot venni, de a havi bevételük a nullával egyenlő, így kényszeredetten hazaköltöznek. A családalapítás egyetlen lehetősége a szocpol támogatás volt, így ha azonnal munkába állhatnánk, akkor is úgy 10 év szükséges (vagy több) ahhoz, hogy a szocpol összegét összespórolja egy pár. Gyermeket pedig úgy 35 évesen szülhetnénk. Ez a legnagyobb érvágás a leendő családoknak. Az elkövetkező 10 évben negyedannyi magyar gyermeket jósolnak a legavatottabb szakemberek is! A fiatalok nagy része külföldre megy majd, ha itt marad, akkor nem vállal gyermeket! A magyarokat nem szabad hagynunk elveszni, sokkal többre vagyunk képesek ennél! A tisztességet vissza kell hoznunk, mert anélkül kár bármit tenni, mind hiábavaló lesz! Egy élhetőbb Magyarországot kívánok mindannyiunknak!
Tisztelettel és köszönettel:
Sz. K.
Nem, fenti levelet nem Bajnai Gordonnak, a Magyar Köztársaság jelenlegi kormányfőjének írták, továbbá nem a miniszterelnok.hu-n lelhető fel, hanem a legnagyobb ellenzéki párt elnökének, a Magyar Köztársaság minden valószínűség szerinti következő kormányfőjének honlapján, az orbanviktor.hu-n.
A levélből szinte minden kiderül. Írója elkeseredett frissdiplomás fiatalember, aki több év „hallgatás” után úgy döntött, az általa már manapság is miniszterelnökként tisztelt Orbán Viktornak panaszolja el közeli életkilátásaival kapcsolatos, tulajdonképpen világos aggodalmait.
Tény ugyanis, hogy felsőoktatási tanulmányai befejeztével egy „szűzen” a munkaerőpiacra lépő diplomás magyar ma általában sok jóra nem számíthat. Elhelyezkednie többnyire nem könnyű, hiszen az pozícióhirdetők többsége a legalább fél-egyéves munkatapasztalatokon avanzsálódó, ám összességben még mindig zöldfülűnek számító fiatalokra vadászik, akiknek magas képzettségük mellé szerzett nyelvvizsgájuk ellenére sem kell eget verő összeget fizetniük.
A kimondottan a frissdiplomás munkanélküliekre szabott szociális háló jórészt pályázati lehetőségekből áll. Szó sincs tehát sajnos a levélíró által is hiányolt álláskeresési támogatásról, mi több, egy „nullkilométeres” álláskereső a minimális munkanélküli segélyre sem jogosult.
Az is tény ugyanakkor, hogy a júliusban megszüntetett szocpolt felváltó új lakástámogatási rendszerben csak a 35 évnél fiatalabbak, illetve a két- vagy ennél több gyerekes 45 év alattiak kaphatnak támogatást új lakás építésére, vásárlására vagy lakás-korszerűsítésre. A kamattámogatás Budapesten legfeljebb 25 millió, másutt húszmillió forintos ingatlan esetében vehető igénybe, rendre 12,5 és tízmillió forint hitelösszegig. A két- vagy ennél több gyerekes szülők esetében plusz kamattámogatás jár minden gyerek után - legfeljebb azonban 70 százalékkal csökkenhet a hitelkamat.
Hogy esetleges kormányra kerülése esetén a Fidesz hogyan alakítaná át a jelenlegi lakástámogatási rendszert? Maradna a Bajnai-kormány által kifundált, a szorosra húzott állami nadrágszíj miatt csupán a fiatalokat célzó megoldás, vagy esetleg valami más koncepció kerül a helyére?
Egyelőre mindössze annyit tudni, hogy a Fidesz a szociális célú lakásépítés áfájának kulcsát 20 százalékról öt százalékra csökkentené, a szociális lakásépítéshez, valamint a lakásfelújításokhoz kapcsolódó szolgáltatások áfájával egyetemben. Ezek azonban önmagukban jóindulattal sem nevezhetők lakástámogatási rendszernek.
De van ám itt egyéb is. A levél írójára visszatérve, feltűnhet, hogy az egri Eszterházy Károly Főiskola egyik régi-új diákja vette magának a bátorságot, hogy levelet írjon Orbán Viktornak. Az egri Eszterházy Károly Főiskola (a kádári években Ho Si Minh Főiskola) fő profilja mindig is a tanár- és tanítóképzés volt, bár az utóbbi években sikerrel bővítette „palettáját” egyéb, nem feltétlenül pedagógusi pályát kínáló képzésekkel.
Frissdiplomás tanárként ma nagyjából három út áll egy hazánkfia előtt. Amennyiben természettudományos (matematika, fizika, kémia stb.) diplomával rendelkezik, jó eséllyel pályázik az ország valamely oktatási intézménybe, az efféle képesítés ugyanis manapság ritkább, mint valaha. Ha humán (történelem, magyar nyelv- és irodalom stb.) tárgyak tanítására képezték ki, a jellemző túlkínálat miatt már jóval nehezebb a dolga. Ha pedig olyan diploma van a markában, mint például az Eszterházy-n is beszerezhető „pedagógiai értékelés és mérés”, vagy „játék- és szabadidő-szervező”, jobb, ha felkészül a legrosszabbra.
Ezekből ugyanis jóval, de jóval több fordul elő Magyarországon, mint amennyire valójában szükség volna. Ezzel pedig el is jutottunk arra a pontra, ahol a kedves levélíró, ha csak közvetve is, de lyukat üthetett Orbán Viktor fejébe. A levelet olvasva remélhetőleg a (leendő) kormányfő sem azon merengett, milyen szívmelengető érzés is ennyire egyértelműen élvezni a fiatal értelmiség bizalmát, sokkal inkább azon, vajon mit lehetne tenni a gyakorlatban sokszor hasznavehetetlen, mégis állami pénzből támogatott humán diplomák tengerének normál mederbe tereléséért.
Már ha nem akarja elveszejteni a magyarokat.
Csak azt tudom tanácsolni, hogy minden lehetőséget ragadjanak meg, s dolgozzanak. Egy szebb jövőért.
Reméljük a levél nem süket fülekre talált!
Erős Magyarországot!
Ha láttak már Boross Péter-interjút pl. a Napkeltében, akkor már szembesülhettek ezzel, de a TV2-ben Bárdos András is mindig így szólította meg Orbánt, amikor interjút készített vele.
Az még hagyján, hogy egy egyszerű hírfogyasztó nincs ezzel tisztában, de hogy egy hírportál szerkesztője ekkora bakot lőjön, az már komoly szakmai hiba.