Kríziskezelés: Magyarország vs. USA
Itt 150 milliárd forintban, ott 787 milliárd dollárban. Vajon mi a közös Magyarország, valamint az Egyesült Államok kríziskezelő programjában, már ami munkanélküliséget illeti?
2010. január 15. péntek 07:59 - Nagy András
Az ellenzék
Az ellenzéknek persze mindenütt az a tisztje, hogy az aktuális kormányt kárhoztassa a gazdasági és társadalmi bajokért. A kétbalkezes kríziskezelés az elmúlt évben mindkét ország politiksi ellenlábasainak gyakran hangoztatott retorikai elemévé vált.
Az USA-ban a republikánusok szerint az Obama-kormány minapi jelentése úgy hamis ahogy van, hiszen a munkanélküliség aránya hónapok óta stabilan 10 százalék körüli. John Boehner, a képviselőház ellenzéki frakcióvezetője szerint az új jelentés inkább képzelgés, semmint valóság. Boehner emellett úgy véli, a kormánynak valójában fogalma sincs, hány munkahely keletkezett vagy maradt meg, az viszont tény, hogy az ösztönző csomag bevezetése óta nagyjából 2-3 millió amerikai vesztette el az állását.
Itthon a Fidesz szerint továbbra is zuhanórepülésben van a magyar gazdaság. Varga Mihály, a párt ex-pénzügyminiszter alelnöke a legfrissebb munkanélküliségi adatokra reagálva kijelentette: a számok azt mutatják, hogy az elmúlt évek gazdaságpolitikája a magyar gazdaságot lényegében padlóra vitte Vajon még hány családnak kell nehéz helyzetbe kerülnie a következő hónapokban, hány cégnek kell még tönkremennie, hány embernek kell még elveszítenie az állását ahhoz, hogy a kormányoldalon is megértsék: ez így nem mehet tovább? – tette fel a kérdést, majd a munkanélküliségi adattal kapcsolatban megjegyezte: a hivatalosan kimutatott 445 ezer munkanélkülin túl körülbelül még 400 ezer inaktív ember van az országban.
Hozzátette, pártja véleménye szerint még nincs mélyponton a munkanélküliség mértéke. Kérdésre elmondta, a Fidesz azokkal a becslésekkel ért egyet, melyek szerint a magyar munkanélküliség növekedése a következő hónapokban elérheti akár a 11 százalékos szintet is. (Ebben tehát lényegében egyetért Bajnai Gordonnal.)
Tanulság
Elégedett a first lady
Az amerikai first lady, Michelle Obama szerint férje "kiemelkedően sikeres" első évet tud maga mögött. Az Egyesült Államok első asszonya azt mondta szerdán újságíróknak a Fehér Házban töltött elmúlt egy évre visszatekintve, hogy semmit se csinálna másként. Michelle Obama megjegyezte, hogy még az indiai miniszterelnök tiszteletére adott első állami díszvacsora is nagy siker volt, jóllehet egyesek hívatlanul jelentek meg a novemberi partin a Fehér Házban.
MTI
Lehet-e általános érvényű konklúziót, netán tanulságot levonni a két ország munkahelyteremtő-megtartó döntéseinek vázlatos összehasonlítá-sából? Valószínűleg annak ellenére sem, hogy első ránézésre nagyon is könnyen összehasonlítható adatok állnak rendelkezésre, ráadásul, mint a napokban kiderült, Magyarországon, s egész Európában egy amerikaiak által kidolgozott, s a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal által rendszeresített módszer alapján számolják a munkaerő-piaci adatokat.
A két országnak összességében sem a gazdasági, sem a politikai, de a
társadalmi-kulturális viszonyai sem mérhetőek egymáshoz. Hogy mást ne mondjunk, hazánkban 2010 áprilisában mindenképp hatalomváltásra kerül sor, márpedig a kormányzati pozícióra leginkább esélyes pártszövetség jövőbeni terveiről jelen pillanatban igen keveset tudni. Ezzel szemben az USA-ban a Barack Obama-féle adminisztráció épp mostanság kezd belemelegedni a régóta égető belső problémák orvoslásába, s a regnálásából jó három év még biztosan, de könnyen lehet, hogy több is hátravan.
Ezzel együtt azonosságként elmondható, hogy mindkét országban a központi hatalom a lehetőségeihez (költségvetési mozgásteréhez) igazodva igyekszik tompítani a válság vasfogán, a legnagyobb különbség pedig, hogy míg Obamáék – társadalmi és politikai legitimáció birtokában - a nagyobb, (például egészségügyi, vagy gazdasági) rendszerek szükségszerű átalakításába is belekezdtek a munkahelyteremtés/megőrzés, illetve az államháztartás stabilizációja mellett, addig a Bajnai-kabinet ilyesmibe – idő és támogatottság hiányában – érthetően nem vágta bele a fejszéjét.